Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 02-01-10, 16:25
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Exclamation αλλαγη δικτυου στο περιστερι?!

καλησπερα παιδια και καλη χρονια σε ολους πρωτα απ ολα...εδω και μερικες μερες εχω σοβαρο προβλημα με το ph του ενυδρειου μου...το ενυδρειο πριν το μετατρεψω σε κοινωνικο,ηταν με κηχλιδες αφρικης που ειχα και ψιλο ph...μετα απο αυτην την αλλαγη,αδιασα το 70 της εκατο του ενυδρειου,εβγαλα απο μεσα τα παντα(ακομα και το υποστρωμα πριν λιγες μερες),εφερα το φιλτρο του πρωην κοινωνικου μ ενυδρειου απο δω,αφου καθαρισα το φιλτρο του απο δω ενυδρειου(πρωην με αφρικανικες κηχλιδες)το μπολιασα απο το αλλο και τωρα δουλευουν και τα 2 στο ενυδρειο...το θεμα μ ειναι οτι με το νερο και το ph δεν ειχα ποτε προβληματα,και παντα στο κοινωνικο με απλο νερο δικτυου ειχα ph 6.2!!!?(χωρις τυρφη)μετροντας λοιπον εδω και κατι μερες το νερο του καινουργιου ενυδρειου που ακομα δεν εχω βαλει τα ψαρια λογο των μετρισεων πηρα τιμες 7.2 με νερο δικτυου πλεον 7!χρησιμοποιησα ακομα και τυρφη στα φιλτρα αλλα δεν λεει να πεσει...το θεμα ειναι τι ακριβως συμβαινει εδω?!προς τι ολη αυτη η αλλαγη???σκεφτηκα στην αρχη μηπως υπαρχει κατι ασβεστολιθικο στο υποστρομα απο χαλικη,το ξυλωσα ολο αλλα και παλι τα ιδια...σκεφτηκα μετα μηπως τα υγρα τεστ εχουν χαλασει,ετσι μετρισα με stick και πηρα τιμες 6....μετα μετραω με υγρα το παλιο μ κοινωνικο που εχω αφησει τα ψαρια μεχρι να φτιαξω το ph στο καινουργιο και περνω τιμες 6.2...τι ακριβως συμβαινει εδω????πως ξαφνικα απο κει που εκανα αλλαγες νερου παλια και ειχα νερο 6.2 τωρα εχω 7????
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01475 seconds with 11 queries