Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 30-12-14, 14:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω νομιζω πως εχει να κανει και με το ειδος του ψαριου...

πολυ δυσκολα βρισκεις χρυσοψαρο να φοβαται... οι περισσοτεροι τα ταιζουμε στο στομα...
οπως και πολυ δυσκολα να πετυχεις κοπαδοψαρα ανετα...
οκ, με την τσιμπιδα και το φαι.. αλλα αν βαλεις χερι μεσα και φτιαχεις φυτα -διακοσμο κλπ.. εχουν εξαφανιστει εννωμενα στην απεναντι πλευρα..
τα χρυσοψαρα δεν σε αφηνουν σε ησυχια αν μπει το χερι μεσα

Γενικα οτι ψαρι να εχω δοκιμασει , ολα φοβουνται το χερι αν μπει στο ενυδρειο.. εκτος απο τα χρυσοψαρα και τις γαριδες.
Ειδες οτι ακομα και στα χρυσοψαρα δεν ισχυουν παντου τα ιδια?
Τα δικα μου χρυσοψαρα φευγουν οταν κανω σοβαρη δουλεια (πχ καποια μετακινηση διακοσμησης) στο ενυδρειο.
Μαλιστα το καταλαβαινουν οτι παω για δουλεια, πριν ξεκινησω καν να βαλω χερι και την κανουν απο την αλλη μερια.
Μαλλον βλεπουν οτι κραταω καποιο εργαλειο και οχι τροφη, ή/και απο τις κινησεις μου και προετοιμασιες.
Δεν θα το ελεγα ομως φοβισμενες κινησεις με στρες.
Μαλλον σαν να μου κανουν χωρο φαινεται και να "φευγουν απο τα ποδια μου".
-------------------------
Επισης μια σημαντικη ερωτηση.
Εχετε παρατηρησει αν τα ψαρια συμπεριφονται πιο φυσικα (δλδ να απομακρυνονται ενστικτωδως απο τον ανθρωπο οπως θα εκαναν και στη φυση) σε οσο πιο φυσικα στημενα ενυδρεια βρισκονται?
Μου εχει κανει εντυπωση, οταν τα ιδια ψαρια (αγγελοψαρα f1) σε προχειρα στημενο ενυδρειο αδειο χωρις φυσικη διακοσμηση φαινονταν πιο ηρεμα (δεν εκαναν τιποτα, απλα κοιταγαν απ'εξω), και οταν μπηκαν σε φυσικο περιβαλλον η συμπεριφορα αλλαξε προς τη wild συμπεριφορα, πηραν δλδ θεσεις στο ενυδρειο, εκαναν κινησεις ιεραρχιας, επεφταν φαπες, κοπαδιαζαν σε αποτομες κινησεις εξω απο το ενυδρειο, εμπαιναν στις κρυψωνες τους αναμεσα στα ξυλα κλπ
Ακομα και τα pet χρυσοψαρα ειδα να αποκτουν πιο λιμνισια συμπεριφορα, οταν βρισκονται σε φυσικα στημενο χωρο με κρυψωνες.
Καπου διαβαζα και για τις αφρικανες που χωρις πετρες το ενυδρειο φαινονταν ηρεμες. Δεν ειχαν μαλλον τιποτα να διεκδικησουν.
.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-12-14 στις 14:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01605 seconds with 11 queries