Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 22-09-11, 09:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ακριβως γιαυτο ρωτησα για να δουμε λιγο τον μυθο(?) με την ανεμωνη.
οσο και αν εψαξα..και οσο το συζητησα με θαλασσινους και εδω και προσωπο με προσωπο...δε μπορεσα να βρω καμια καταγεγραμμενη διαπιστωμενη περιπτωση οπου μια ανεμωνη απελευθερωσε τοξικα με το θανατο της.
μια περιπτωση μονο διαβασα που υπηρξαν απωλειες σε ενυδρειο απο το θανατο μιας μεγαλης ανεμωνης...και αυτο εγινε σε μελος του gab, πιαστηκε σε κυκλοφορητη και διαλυθηκε. οι θανατοι προηλθαν ομως απο προφανως απο την αμμωνια που οπως μετρηθηκε...εφτασε στα υψη.
εχασα κι εγω μια απο τις 5 ανεμωνες μου και δεν υπηρξε κανενα ιχνο στρεςς στα ψαρια μου η σε αλλους οργανισμους.
γιαυτο καθε φορα που διαβαζω κατι σχετικο με ανεμωνες και τοξικα που αποβαλλουν οταν πεθανουν....συνεχιζω το θεμα μηπως μαθω κατι παραπανω...
μεχρι στιγμης -και καθαρα υποκειμενικο μου συμπερασμα- στο μυαλο μου το εχω ως μυθο. ελπιζω καποια μερα να καταρριφθει παντελως ή να επιβεβαιωθει...

υ.γ.εννοειται πως δεν αναφερομαι στην αμμωνια που φυσικα θα απελευθερωθει αν δεν την απομακρυνουμε. μιλωντας για "τοξικα" αναφερομαι σε αλλες χημικες ουσιες (ποιες αραγε??) με τοξικη δραση.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 22-09-11 στις 10:45
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01482 seconds with 11 queries