Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 26-08-10, 12:46
philosopher Ο χρήστης philosopher δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2009
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
γνωμη μου ειναι παντος οχι φυτα και δισκοι αυτο το ψαρι δε θελει συμβιβασμο πχ θα μου χαλασουν τα χωρταρια αμα χριαστεις θεραπεια και πας θερμοκρασια 34 τι θα παθουν τα φυτα ? το νερο τησ α/ο ειναι φτοχω σε ιχνοστοιχεια αρα παραπανω λιπασματα νομιζω οτι οι δισκοι δε τα θελουν αυτα αλλιως θα γηνεις πελατης στης ασθενιες και ειναι κριμα
Σε γενικές γραμμές είναι σωστοί οι προβληματισμοί σου, αλλά το έψαχνα πολύ καιρό πριν πάρω τις αποφάσεις μου (6 μήνες διαβάζω ακατάπαυστα).

Η απάντηση σε αυτά που λες είναι ότι καταρχήν οι εχινόδοροι/ανούμπιες που έχω μέσα είναι σχετικά εύκολο φυτό, με co2 και φως δε θέλει και πολλά συμπληρώματα (λίγο σίδηρο αραιά και που). Τα νιτρικά και τα φωσφορικά του ίδιου του ενυδρείου είναι η τροφή του.
Δεν είναι κανένα super φυτεμένο λοιπόν, 3 εχιδόνορους και 2 ανούμπιες έχει, ανά πάσα στιγμή βγαίνουν εύκολα αν δω αστάθειες ή αρρώστειες που ίσως οφείλονται σε αυτά.
Θα μου πεις, τι τα θες τα φυτά.... Ο λόγος δεν είναι μόνο "επειδή μου αρέσουν", αλλά και λόγω της καταλάνωσης σε νιτρικά που κάνουν. Τα λίτρα δυστυχώς δεν είναι πολλά (230 μικτά), και μια απόκλιση από τη ρουτίνα των συχνών αλλαγών ίσως αποβεί μοιραία σε τόσο μικρό ενυδρείο. Τα φυτά αποτελούν μια εφεδρική λύση λοιπόν προσφαίρωντας μια μεγαλύτερη "ανοχή" του συστήματος στα νιτρικά.
Στο ενυδρείο αυτή τη στιγμή τα νιτρικά είναι μονίμως 0. Τα φυτά μου δλδ "πεινάνε", εν γνώση μου.
Με 4 δίσκους που σκέφτομαι να βάλω (και με λίγη τύχη αν προκύψει ζευγάρι θα μείνουν 2) η επιβάρυνση σε νιτρικά θα είναι πολύ μεγαλύτερη, κάτι που ελπίζω να καταφέρουν να μειώσουν τα φυτά.

Σε περίπτωση ασθένειας υπάρχει 50λιτρο για καραντίνα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01688 seconds with 11 queries