Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 21-07-21, 11:13
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Ωπς συγνώμη λάθος μου, ήταν μέσα στην παράθεση κι έχω το κακό συνήθειο να μην κοιτάζω εκεί πάρα μόνο κάτω από αυτήν. Τα βλέπω κι από Tapatalk και δεν ξεχωρίζουν καν από αυτά που έγραψα παραπάνω εγώ..

Λοιπόν αρχικά τα ενυδρεία θα πρέπει να μεταφερθούν σε χώρους που δεν τα βλέπει ο ήλιος ούτε στο ελάχιστο. Μια χοντρή κουρτίνα σώζει την κατάσταση φυσικά αλλά γενικότερα το φως του ήλιου πρέπει να εμποδίζεται σε οποιαδήποτε επαφή έρχεται με το γυαλί.

Εκτός της αιτίας του προβλήματος που μόλις εντοπίσαμε (αύξηση θερμοκρασίας του νερού δηλαδή ), επίσης προκαλεί αλγες στο ενυδρείο και μακροχρόνια μπορεί να δημιουργήσει κι άλλα προβλήματα όπως το "κάψιμο" της σιλικονης που κολλάει τα τζάμια μεταξύ τους.

Από εκεί ανεβαίνουν τόσο οι θερμοκρασίες σου, το να τους αλλάξεις θέση (η έστω να καλύψεις τα παράθυρα με κάποιο τρόπο ) είναι must. Στα υπόλοιπα σε βρίσκω μια χαρά, αν οι θερμοστάτες δουλεύουν κι είναι ρυθμισμένοι στους 26 βαθμούς (πιθανότατα τα ενυδρεία να ανεβάζουν γύρω στους 27-28 τώρα το καλοκαίρι υπό κανονικές συνθήκες - σε σκιαρά δωμάτια πάντα ) τότε δεν βρίσκω αλλο πρόβλημα σε αυτό που έχεις στήσει.

Τα ανεμιστηράκια σίγουρα βοηθούν, μάλλον όμως δεν κάνουν θαύματα (τουλάχιστον όχι αν δεν δουλεύουν υπερωρίες ) σε ενυδρεία που τα χτυπάει το φως του ήλιου. Κι έπειτα σκέψου και τις διαφοροποιήσεις στις θερμοκρασίες μέσα στη μέρα. Θα ανεβαίνουν με τον ήλιο, θα κατεβάζουν τα ανεμιστηράκια, θα τα βρίσκουν σκούρα τα ψάρια και τα όποια φυτά με αυτά τα πάνω κάτω..

Δυστυχώς κάτι πρέπει να κάνεις με το φως..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01484 seconds with 11 queries