Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 27-05-21, 22:28
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Smile

Τα τιγράκια θα σε ανταμείψουν με την αεικίνητη συμπεριφορά τους. Θα δεις εντυπωσιακά κοπαδιασματα. Σαν κύματα πηγαινοερχονται, οπότε ισχύει αυτό που έχεις δει στα βίντεο.

Πρόσεξε με το φωτισμό, λόγω του πολύ χαμηλού ύψους που έχεις, μην αντανακλαει πολύ έντονα. Δεν τους αρέσει και στρεσαρονται φουλ. Θα βοηθούσαν φυτά επιφάνειας, χωρίς φυσικά να είναι απαραίτητο. Λόγω ύψους έχε το υπόψιν.

Αν καταφέρεις και ρίξεις το ph κάτω απο 7.5 σε πρώτη φάση θα είναι σούπερ. Οι ρίζες mopani βοηθάνε σε μια μικρή πτώση του πεχα (μιλάμε για 0.1 - 0.2, όχι τίποτε τρελό). Μπορεις να χρησιμοποιήσεις και φύλλα catappα αν σου αρέσει το blackwater (σε αυτό ζουν στο φυσικό βιότοπο τους εξ ου και το σχόλιο που έκανα πριν για το φωτισμό). Εμένα δεν μου αρέσει προσωπικά, απλά στο αναφέρω. Λόγος να μπλέξεις με ΑΟ και τύρφη δε νομίζω πως υπάρχει για τέτοιες τιμές ph.

Όσον αφορά τα ψαράκια τώρα! Βρίσκεις εύκολα τους τρεις βασικούς τύπους Tiger barb. Μπορείς να βάλεις Green, albino και τα κλασσικά τιγρε. Έχω και τα τρία και είναι όλα πανέμορφα, είναι το ίδιο είδος, καμία διαφορά. Υπάρχουν και άλλα όπως τα longfin (τραγικό υβρίδιο), τα Red starfire, τα strawberry και τα Green platinum. Δύσκολα να τα βρεις στην Ελλάδα τα συγκεκριμένα να πω την αλήθεια.

Μία ομαδουλα 12 ατόμων είναι μια χαρά, το μεγάλο μήκος του ενυδρείου σου να είσαι σίγουρος πως θα το τιμήσουν μέχρι τελευταίου εκατοστού. Θα τα λατρέψεις, να είσαι βέβαιος! Ότι απορία έχεις ρώτα! Καλό γέμισμα εύχομαι...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01889 seconds with 12 queries