Θέμα: 550 litra malawi
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #199  
Παλιά 19-11-14, 12:40
dinoula Ο χρήστης dinoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2014
Περιοχή: peraeus
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βασικό είναι "πρέπει να σωθούν"? Ξέρεις ποιός είναι ο πατέρας?
Αν σώσεις υβρίδια εκτός του ότι μάλλον δεν θα είναι όμορφα, δεν πρέπει να τα δώσεις αλλού.
Το πιο σωστό είναι να αφήσεις το θηλυκό να κάνει τη δουλειά του και αν υπάρχουν αρκετές κρυψώνες τα πιο ανθεκτικά ψαράκια θα διασωθούν.
Η άλλη επιλογή που έχει κινδύνους για το ψάρι, είναι μετά τη δεύτερη βδομάδα μπουκώματος να την χωρίσεις σε άλλο ενυδρείο μέχρι να τα αφήσει και μετά να την επαναφέρεις.
ξέρω ποιος είναι πατέρας aulonocara maylandi 100% οταν μπούκωσαν 2 θηλυκά μετά απο 2-3 μέρες το αρσενικό ψόφησε. τα αλλα 2 είναι scianochromis freyri και αυτο 100% γιατι το αρσενικό νόμιζα έχει χαθεί μετά απο 2 μέρες εμφανίστηκε πάλι για να φαΐ εκεί που νομιζα ψόφησε αλλα είχε κρυφτή χωρίς κανα λόγο σε κάποιο σημείο δεν το έβλεπα 2 μέρες. εχθές το ενα έβγαλα μετα απο 2 ώρες χωρίς να ταλαιπωρήσω κανα ψαρι άπλα περίμενα να πάει στην γωνιά ώστε να πιάσω, μετέφερα σε ενα ενυδρείο αλλο 30 ltr και μόλις έβαλα με την μια έβγαλε τα μικρά μόλις είδα οτι τα έβγαλε ολα δηλ. ομαλών ολα, ξανά μετέφερα στο μεγάλο ενυδρείο. οσο για τα fryeri θα αφήσω μια βδομάδα ακομα μετα θα μεταφέρω και αυτά. παντός τα ψάρια μου 100% δεν ειναι υβρίδια. οσα ήταν τα επέστρεφα πίσω. και ενα λαστ αμα δεν βρω κανέναν να κάνει παραγγελιά μαζί μου απο τον Ιγνατιο τοτε θα κάνω 5 maylandi μονος ας θελω μονο 1 αρσενικο. και ελπίζω να μου στείλει ο Ιγνατιος 1-2 αρσενικά.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01565 seconds with 11 queries