Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #280  
Παλιά 12-08-16, 17:28
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Λοιπον...
Παναγιωτη θα τα παρω απο την αρχη ενα ενα γιατι εγραψες και πολλα!!!!

Θα αρχισω οτι η λιμνη μου ειναι στα 3 με 3,5 κυβικα και εχω μεσα 8 koi
καποια στιγμη ειχα και περισσοτερα αλλα καποια τα εδιωξα. εξαλου ακομα ειναι σε μεγεθος μικρο.

1) η UV που εχει το μηχανικο φιλτρο που πηρα ειναι 11w kai αυτο προτεινουν και εχουν για αυτα τα λιτρα οι κατασκευαστες. ακομα και ο pondguru σε μαιλ μου 11w μου ειπε να βαλω....το ποσο δουλεια θα κανει θα φανει!!!

2)αντλια εχω 3000λιτ/ωρα και τωρα παρειγγειλα 4600. αν και να γυρνας πολλες φορες τα λιτρα σου ειναι πολλες φορες και ασκοπο... αυτο απο πολλες συζητησεις με πιο εμπειρους και απο διαβασμα σε διαφορα θεματα και αρθρα.

3)αεραντλια ακομη δεν εχω.... σιγουρα κανει καλο αλλα αλλοι δεν εχουν και καθολου!!! ασε που στο κομματι της αλγης ισως να χειροτερευει την κατασταση.

4) εδω θελω να πω οτι δεν εχεις φιλτρο πιεσεως.... για τη μηχανικη σου φιλτρανση πρεπει να ξαναδιαβασω το θεμα σου. νομιζα οτι εχεις μονο 2 βαρελια με βιολογικο υλικο...θα το ξαναδιαβασω.

5) εδω λιγο θα τα χαλασουμε.....επιμενεις για το crystal bio και για αυτα που κανει χωρις να υπαρχει κανενα στοιχειο για αυτα που λες... τετοιου ειδους υλικα υπαρχουν πλεον πολλα και πολλοι λενε οτι η ελαφροπετρα μπορει να ειναι και καλυτερη αλλα και παλι χωρις στοιχεια δε μπορουμε να μιλαμε σοβαρα.....

οσο για το K1 θα ηθελα να κανω το τριπλο φιλτρο που προτεινες στον Νικοgus alla δε μπορω να κρυψω τα βαρελια γιατι εκαλα τη λιμνη στη μεση της αυλης

και οσο για την ιαπωνικη ψαθα ψαχνω να αγορασω.....
τις δυσκολες αποστολες τις αναθετω στην Αρτεμησια

το σιγουρο ειναι οτι λιγο λιγο καλυτερευω την κατασταση, θα δουμε σε λιγες μερες αν θα υπαρξει καποια διαφορα
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01566 seconds with 11 queries