Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 22-04-09, 11:23
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Καταρχάς, συγχαρητήρια για το εξαιρετικό άρθρο..
Έπρεπε να γίνει κάποια στιγμή και νομίζω οτι έγινε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι σκέψεις του Raven αφορούν κυρίως πυκνοφυτεμένα ενυδρεία που τρέχουν με φούλ φως και Co2 και από κει και πέρα δίνεις απλόχερα τα πάντα και ξεχνάς την άλγη.
Το co2 το θεωρώ δεδομένο για ένα αξιοπρεπές φυτεμένο ενυδρείο, η απορία μου είναι στον φωτισμό. Από πόσα watt/l και πάνω ισχύει η λογική των ανωτέρω?
Η γνώμη μου είναι οτι ισχύει για όλες τις κατηγορίες φωτισμού, εφόσον υπάρχει co2 (έστω και excel) και τα φυτά δεν είναι μόνο πχ. anubias. Απλά διατηρώντας συγκεκριμένα ppm ανά στοιχείο (π.χ 10-15ppm No3), αναγκαστικά οι ποσότητες λίπανσης θα είναι λιγότερες, σε αναλογία με την κατανάλωση.
Επίσης θεωρώ οτι ισχύει και σε μή πυκνοφυτεμένα ενυδρεία, αλλά εκεί ίσως θα πρέπει να προσαρμόσουμε τα ppm, σε αναλογία με το ποσοστό κάλυψης των φυτών. Δηλαδή αν θεωρούμε οτι το 70% του ενυδρείου μας είναι φυτεμένο και δεν έχουμε και full φωτισμό (>1w/l), τότε π.χ αντί για 15ppm, πάμε για 10ppm. Απο εκεί και πέρα, ακόμα και αν ξεφύγουμε προς τα πανω, δεν πειράζει αρκεί να προσέξουμε το co2 και φυσικά να μην υπάρχει κάποια έλλειψη.
Καλό θα είναι να ακούσουμε κι άλλες γνώμες από έμπειρους (και μη) γιατί εγώ ντεν..
__________________

 
Page generated in 0,01641 seconds with 11 queries