Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 31-10-18, 09:34
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aura Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με τα δυο ενυδρεία που αναφέρεις, θα ήθελα να κάνω μερικές επισημάνσεις...
Κατ’αρχήν κανένα απο τα δυο δεν είναι 75 λίτρα. Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να τα υπολογίζεις αρκετά κάτω από 60l σε καθαρό νερό.
Για το Resun δεν γνωρίζω, αλλά στο Hailea δεν μπαίνει εξωτερικό φίλτρο χωρίς πατέντες (ανοιχτό το μισό καπάκι ή κόψιμο πλαστικών κλπ)
Επίσης στο Hailea θα πρέπει να αλλάξεις άμεσα κατά την άποψή μου λάμπα, γιατί έχει μια διπλή PL 24W, όπου ο ένας από τους δυο σωλήνες είναι μπλε φωτισμού, ο οποίος δεν συστήνεται για γλυκό νερό. Στο εμπόριο δύσκολα θα βρεις καινούργια με περισσότερο από 4000K (πολύ θερμό, κίτρινο χρώμα).
Δες και κάποια άλλη μάρκα πριν αποφασίσεις, για παράδειγμα η Aquael πιστεύω ότι πρέπει να έχει ενυδρεία στα λίτρα που ψάχνεις και το πιθανότερο με φωτισμό LED.
καλημέρα. σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύ χρήσιμες επισημάνσεις, ειδικά του φωτισμού και το κόψιμο των πλαστικών μιας που δεν έχω γνώση επί τούτων.

σχετικά με τις διαστάσεις, αν μετρήσεις τις διαστάσεις των δύο, αθροίζουν περί τα 75 λίτρα, φαντάζομαι ότι θα χάνουν κάτι αλλά να πέφτουν κάτω από 60 μου φαίνεται μεγάλη απώλεια. στο hailea χαρακτηριστικά είδα ένας άλλος είπε είναι ακριβώς 66 λίτρα το αρχικό ωφέλιμο του ενυδρείου. δεν έχει πολύ μεγάλη σημασία όμως γιατί με αποθάρρυνες αρκετά για το εν λόγω. ότι άλλο σε αυτά τα λίτρα βγαίνει 100€+ οπότε μάλλον θα καταλήξω στο άλλο.

ερώτηση αρχαρίου γιατί το είχα απορία. όταν κάποιος έχει εξωτερικό φίλτρο, πρέπει να μεριμνήσει να περάσει μέσα στο ενυδρείο κάποιο καλώδιο, κατιτίς τέλος πάντων?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01441 seconds with 11 queries