Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 31-12-10, 14:10
Το avatar του χρήστη cbr929
cbr929 Ο χρήστης cbr929 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν εχω καταλαβει πως ακριβως θα ειναι η μονωση του ενυδρειου.
Αν μπορεις διαφωτισε με λιγο παραπανω.
Ο βακελιτης ειναι αδιαβροχο υλικο?
Γιατι δεν πηγαινεις στην κλασικη και δοκιμασμενη εφαρμογη με κοντρα πλακε θαλασσης και μονωτικη βαφη?
Εχεις δει καπου αυτο που θα κανεις?
Επειδη σε βλεπω σιγουρο, αν μπορεις πεισε με λιγο!!
Ναι οντως ο βακελιτης ειναι εξαιρετικα σκληρος και 100% αδιαβροχος, εχω ξαναφτιαξει ενυδρειο μεγαλο αλλα με μπετοφορμ και με αρκετα λαθη στην κατασκευη του μιας και ηταν το πρωτο μου ξυλινο και ηταν αυτο. Αν εξαιρεσεις το υλικο πισω απο τον βακελιτη η φιλοσοφία ειναι η ιδια απο πλευρας κατασκευης. Επελεξα το συγκεκριμενο υλικο κυριως λογο καλυτερης και παχυτερης ποιοτητας βακελιτη καθως και μεγαλυτερου διαθεσιμου συνολικου παχους αλλα και διαθεσιμων χρωματων και σχεδιων του βακελιτη. Το μπετοφορμ που ερχεται στην Ελλαδα ειναι πολυ μετριας ποιοτητας ειδικα σε τοσο μεγαλες διαστασεις (με εξαιρεση ισως της shelman το οποιο ομως δυστυχως εχει τυπωμενη με τεραστια ασπρα γραμματα ολη την επιφανεια του βακελιτη και το καθιστα απαγορευτικο για χρηση ενυδρειων).



Παράθεση:
αυτο που δεν ξερω ειναι ποσο θα αντεχει το ξυλο γενικα στο βιδωμα
Αντεχει και μαλιστα πολυ, θα χρησιμοποιηθουν βιδες 4 Χ 80 ανα 10 εκατοστα σε καθε ενωση με διπλο προτρυπημα και στις 2 επιφανειες και ολη η κατασκευη θα ενισχυθει περιμετρικα με στραντζαριστες γωνιες 5 χιλιοστων.


Παράθεση:
η σιλικονη σιγουρα θα στεγανωσει τις ενωσεις των ξυλων???
Ναι η σιλικονη στην ουσια στεγανοποιεί τους υαλοχαρταρισμενους αρμους του βακελιτη στις ενωσεις. Δες εδω για περισοτερες λεπτομεριες για την στεγανοποιηση των αρμων.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01717 seconds with 11 queries