Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #73  
Παλιά 16-04-10, 23:20
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λες.
Απλά το βλέπεις από άλλη οπτική γωνιά σε σχέση με κάποιους άλλους.

Να πω μονό ότι στην Ασία έχουν κυπρίνους εδώ και παρά μα παρά πολλά χρονιά και η μόδα ξεκίνησε από φυσικές λιμνούλες που είχαν όλα τα μοναστήρια τους.
Και όπως είναι φυσικό ούτε αντλίες υπήρχαν ούτε καν τροφές για ψαριά.

Το θέμα είναι ότι πρέπει να λέγονται όσα ξέρει κανείς πάνω σε σχετικά θέματα της λίμνης ώστε να ενημερωνόμαστε όλοι μας.
Και ο καθένας θα κάνει αυτό που θέλει αρκεί μετά να μην ψάχνετε και να λέει γιατί ψοφάνε τα ψαριά του η να λέει γιατί τα δικά σου είναι ποιο μεγάλα και ποιο κινητικά από τα δικά μου κτλ.

Για μένα λίμνη δεν είναι τα ψαριά. Για μένα είναι όλη αυτή η ομορφιά που προσφέρει το σύνολο της. Π.χ φέτος το τι πουλιά έχω δει να έρχονται να πίνουν νερό και να απολαμβάνω τα χρώματα τους δεν περιγράφετε.

Στο τέλος εμένα δε με νοιάζει αν θα βάλω και Κοι η όχι αλλά για κάποιους είναι ο λόγος ο οποίος κάνουν την λίμνη μια και λατρεύουν αυτό το είδος ψαριού.
Οπότε τι να πεις σε κάποιον που θέλει το καλύτερο για τα ΚΟΙ του.

Γενικά δεν έχουμε όλοι τους ιδίους λογούς που κάνουμε την λίμνη μας.
κιτα μην πας μακρια η μακεδονια που ειμαι εγω ειναι γεματο τεχνιτες λιμνες χωρις αντλιες. Αλλα πολες φορες μπερδεβομαι οταν διαβαζω για τι μιλαμε! εγω χερω κρισταλινο νερο εχουν μονο τα ενυδρεια οι πισινες και τα ποταμακια με τρεχουμενο νερο. σε οσες λιμνες πηγα φυσικες η τεχνιτες ειναι απο λιγο ως και πολυ θολες. Και αυτο πιστευω χερεις γιατι; Γιατι ειτε φυσικη ειτε τεχνιτη δε παβει να ειναι μια μεγαλη γουρνα οπου ανεχετε να ζουν ζοντανι οργανισμοι απο φυτα ψαρια βατραχια μεχρι οπως ειπες και πουλεια ολα αυτα τα ζοντανα πλασματα οτι ακαθαρτο εχουν το ριχνουν μεσα της με αποτελεσμα να θολωνη και να ειναι και η ετια της αλγης σε καθε μορφη της. Οι λιμνες δεν εχουν ουτε καταραχτες ουτε ριακια που κανουμε εμεις. Εμεις κανουμε ενα ειδος ποταμολιμνης και αυτο ειναι αληθεια! Οσο για τα κοι και για τα χρυσοψαρα που βαζουμε δεν ειναι και πεστροφες; Μην τρελαθουμε; Αντεχουν μια χαρα!!!! ετσι και αλιος γιαυτο ειναι και ψαρια λιμνης! Γιατι αυτες τις συνθηκες θελουν! Αν τωρα θελετε να δωσετε χαρα τα ψαρακιασας βαλτε πολα φυτα και καντε ποιο μεγαλα βαθοι! Και μην τους βαζετε πλαστικα και καλοδια δεξια και αριστερα! Εγω παντος θα χερομουνα παρα πολυ αν μου δειχνατε τα ψαρακιασας και τα φυτα σας, ακομα και οτι αλο συμβενει στη λιμνη σας με πουλεια και εντομα! παρα να τσακονεστε
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01804 seconds with 11 queries