Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 08-06-07, 06:10
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν να σου ευχηθώ καλή επιτυχία στα σχέδιά σου, που εύχομαι να υλοποιηθούν και να θαυμάσουμε ένα ωραίο Μεσογειακό φυσικό σύστημα, που δυστυχώς, εγώ προσωπικά δεν έχει τύχει ποτέ να δω στην χώρα μας, σε αντίθεση με άλλες χώρες, που. Γεωγραφικά, απέχουν αρκετά από τη Μεσόγειο θάλασσα.

Οι πληροφορίες, που σου έδωσε ο Φίλος accnt, πιστεύω ότι είναι υπεραρκετές για αρχή.
Η άμμος που σου πρότεινε είναι ιδανική, σε αντίθεση με την πολύ ψιλή-χρυσή άμμο, που μπορεί να σου δημιουργήσει τα γνωστά προβλήματα.
Το μόνο μειονέκτημά της είναι το βάρος. Έτσι ένας συγκεκριμένος όγκος Μεσογειακής άμμου, αν τον συγκρίνουμε με τον αντίστοιχο τροπικό-αραγωνίτη, μπορεί να έχει και το 5πλάσιο ή και περισσότερο βάρος.
Για το λόγο αυτό ο πάτος του ενυδρείου, θα πρέπει να ενισχυθεί από την αρχή, με ιδιαίτερη επιμέλεια, ειδικά αν πρόκειται για προκατασκευασμένο ενυδρείο, ώστε να μην υπάρχουν μεταγενέστερα απρόοπτα, συνυπολογίζοντας και το βάρος του υπερκείμενου βράχου, ο οποίος είναι και αυτός δυσανάλογα βαρύτερος από τον αντίστοιχο τροπικό.
Πολλοί χομπίστες, εξειδικευμένοι στα Μεσογειακά συστήματα, ανακατεύουν Μεσογειακή άμμο με νεκρό αραγωνίτη, για καθαρά τεχνικούς λόγους.
Να σημειώσω, ότι η ασβεστολιθική άμμος, που συναντάμε στην Ελλάδα, είναι ορυκτής προέλευσης και δεν αποτελεί προϊόν αποδόμισης ασβεστιακών οργανισμών.
Ειδικά κοραλλιογενή άμμο, που αναφέρεις δεν έχω συναντήσει, ούτε έχει πέσει κάποια πληροφορία στην αντίληψή μου, για την ύπαρξή της στη χώρα μας.

Η επιλογή και συλλογή του βράχου, θα σου πάρει πολύ χρόνο. Για το λόγο αυτό θα πρότεινα σιγά σιγά να αρχίσεις να μαζεύεις βράχο, να τον μεταφέρεις πάντα μέσα σε νερό, ώστε να μην νεκρωθούν οι οργανισμοί και να τον αποθηκεύεις σε μια μεγάλη πλαστική και ρηχή δεξαμενή, με καλή κυκλοφορία νερού, μακριά από το ηλιακό φως και τις υψηλές θερμοκρασίες, έως ότου έρθει η ώρα να τον χρησιμοποιήσεις.

Όσον αφορά τις θερμοκρασίες ενός φυσικού Μεσογειακού συστήματος, έχει καθιερωθεί να προσομοιάζονται δύο μόνο εποχές. Μία χειμερινή περίοδος, όπου η θερμοκρασία κυμαίνεται γύρω στους 18-22 βαθμούς, πάντα με θερμαντήρα, ώστε να μην υπάρχουν μεγάλες και απότομες μεταβολές και μία καλοκαιρινή, η οποία είναι κοντά στους 26 βαθμούς Κελσίου.
Απ' ότι καταλαβαίνεις και οι δύο τιμές θερμοκρασίας είναι ρεαλιστικές και μπορούν να διατηρηθούν, σχετικά εύκολα.
Η αλατότητα ενός τέτοιου συστήματος, μπορεί να διατηρηθεί σταθερή στο 1028. Ένα καλό και φτηνό ρεφρακτόμετρο, της τάξεως των 60Ευρώ, είναι το Sibon, το οποίο εισάγεται και στην Ελλάδα και είναι πολύ διαδεδομένο.

Τέλος θα ήθελα να σου πω, προβληματιζόμενος με την τελευταία αναφορά σου, το εξής:
"Ή παπάς ή ζευγάς"
Με λίγα λόγια, ξεκαθάρισε τι ακριβώς θέλεις να φτιάξεις. Ένα Μεσογειακό φυσικό σύστημα επειδή σου αρέσει πραγματικά, που κατά τη γνώμη μου δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από ένα αντίστοιχο τροπικό, ή πιστεύεις ότι θα εξοικονομήσεις κάποια χρήματα κατασκευάζοντας ένα υβριδικό σύστημα, λόγω του αρκετά υψηλού κόστους ενός τροπικού. Δηλαδή χρησιμοποιώντας δωρεάν "πρώτες ύλες" της Μεσογείου, να στήσεις ένα τροπικό σύστημα.
Αν σκέφτεσαι έτσι, θα έλεγα καλύτερα να μην ασχοληθείς, γιατί σε πληροφορώ, ότι ένα Μεσογειακό σύστημα έχει τις ίδιες ακριβώς απαιτήσεις με ένα τροπικό και απαιτεί την ίδια ακριβώς υπευθυνότητα από το χομπίστα ενυδρειστή. Σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να το θεωρούμε σαν μια "φτηνή" λύση κατασκευής τροπικού ενυδρείου.

Όπως αναφέρθηκε, η επιλογή είναι δική σου, σε ότι αποφασίσεις.
Εγώ θέλω να σου ευχηθώ και πάλι, καλή επιτυχία στα σχέδιά σου και θα χαρώ πολύ να συζητάμε εδώ, ότι προβλήματα και απορίες υπάρξουν στην πορεία.

Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02051 seconds with 11 queries