Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 10-08-12, 09:37
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

καλημερουδιααα

τα συγκριτικα αναμεσα στις τ5 και στα λεντ αναφερονται στις λαμπεσ λεντ μονοχρωμες που μπορουμε να βαλουμε σπιτι μας και οχι στα απλα τριβατα αστερια που μπορουμε εμεις αναλογα με την ποσοτητα/χρωμα των λεντ να φτιαξουμε (το CRI και) το φασμα που επιθημουμε!!

δηλ το cri ενος λευκου λεντ ειναι χαλια, ενω το cri ενος mix φωτιστικου λεντ (λευκο-royal blue-πορτοκαλι-κοκκινο) μπορει να ειναι πολυ καλητερο απο grolux λαμπες(και δεν αναφερουμε τα par ακομα!!!)

ακομα τα αρθρα αυτα δεν συγκρινουν τα chip των 50βατ και πανω που χρησιμοποιει ο αγαπητος κωστας

τα λεω λιγο μπακαλιστικα γιατι ειμαι στην δουλεια και δεν εχω χρονο να τα γραψω εκτενεστερα!!

περασα περιπου 2-3 μηνες διαβαζοντας(http://www.americanaquariumproducts...._Lighting.html αυτο το αρθρο το εχω διαβασει 3-4 φορες αναλυει τα παντα..) για λεντ και για φθορισμου και grow lights μεχρι να φτασω σε σημειο να φτιαξω το δικο μου φωτιστικο λεντ(παροτι εχω ηδη πολλα dim-ballast ηλεκτρονικα για λαμπες φθορισμου)..

ενα μεγαλο μειονεκτιμα των λεντ ειναι το ντραιβερ που χρειαζετε το καθε χρωμα(δεν κανει να μπλεκεις διαφορετικες διοδους) και γιαυτο κατσκευασα το δικο μου.. καθως και η αναλογη ψυχτρα που χρειαζετε καποιος αλλα υπαρχουν λυσεις και γιαυτο οπως μπορειτε να δειτε σε αναλογα projects(προφιλ αλουμηνιου)..

με αυτο το κολπο (χαρτι με μια γραμη και πρισμα-φασματοσκοπιο)θελω να δω τι κανει το φωτιστικο μου(αλλα μου λειπει το πρισμα χεχε!!)


τελος τα οπτικα που χρσιμοποιουνται κατακορον στα λεντ πιστευω ειναι περιττα γιατι εμποδιζουν την σωστη μιξη των χρωματων..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01570 seconds with 11 queries