Θέμα: Koi Fish
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 18-07-12, 07:01
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saudi Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δεξαμενη ειναι 12m3 και έχω χρησιμοποιησει 2 αντλίες που δουλεύουν 24 ώρες (ανα 2 ώρες η κάθε μια) UV λάμπα, αμμόφιλτρο 65 εκατοστά περίμετρο, θέρμανση η οποία μου στοίχισε πολλά λεφτα τον χειμώνα και δεν την ξαναβάζω.

Για το οξυγόνο του νερού έχω έναν καταρράκτη και μια αντλία αέρα 160W που δουλεύει 24 ώρες η οπόια καταλήγει σε 16 αερόμπαλες..

Έχω βάλει και ένα skimmer για τον καθαρισμό της επιφάνειας..

Τώρα έχω 60 ψάρια περίπου 25-30 cm το καθένα.
Ένα μόνο φίλτρο άμμου για όλα αυτά? Όπως και να' χει, με το σύστημα αυτό, έχεις την δυνατότητα να προβείς μελλοντικά και σε επιπλέον ενίσχυση, αν δεις ότι δεν σε τραβά! Προσωπικά πιστευώ πως θα χρειαστείς τουλάχιστον 3 τέτοια στη σειρά και πάλι παίζεται. Εκτός από το πιεστικό σύστημα, πρέπει να βρεις και τρόπο σταθερής (ακίνητης) φίλτρανσης για το αρχικό φιλτράρισμα, ώστε να αποσυμφορήσεις τα φίλτρα άμμου!

Η θέρμανση, εκτός από το μεγάλο κόστος της αγοράς της, είναι επίσης και μένας εξοπλισμός ιδιαίτερα ενεργιοφάγος. Προσωπικά πιστεύω ότι για τις καιρικές συνθήκες της Ελλάδας, δεν χρειάζεται καθόλου, αν προβούμε σε σωστούς σχεδιασμούς και πρόνοιες εκ των προτέρων.

Η αεραντλία σου σε συνδυασμό με τον καταρράκτη, μια χαρά. Από την κατανάλωση της καταλαβαίνω ότι πρόκειται για ιδιαίτερα μεγάλης δυναμικότητα. Πόσα λίτρα αέρα παράγει?

Ένα μόνο σκίμμερ σε καλύπτει, σε δώδεκα μέτρα μήκος λίμνη? Το έχεις δουλέψει και έχει το αποτέλεσμα που θέλεις?

Για πόσο βάθος μιλάμε (τελικό) και πόσα λίτρα όγκος είναι η δεξαμενή?

Συνεχίζω να επιμένω ότι τα 60 ψάρια, είναι παραπάνω από ότι σηκώνει το κύκλωμα σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01536 seconds with 11 queries