Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 03-05-09, 19:51
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά διαβάζοντας στο φόρουμ είδα ότι κάποιοι έχουν φτιάξει λίμνες σε γλάστρες? ¨Ετσι σκέφτηκα να κανω και εγώ το ίδιο!!!
όμως υπάρχει ένα πρόβλημα που θέλω να μου λύσετε....
Εδώ στην καστορια το χειμώνα η θερμοκρασία φτάνει τουσ -5, μπορει και -10 και έτσι....
1) η επιφάνεια δεν θα παγώνει?( απαντήστε ναι ή οχι)
2) τα χρυσόψαρα ζουν σε τέτοιες θερμοκρασίες?
Μόνο και μόνο αν πάρει κανείς τους -10 βαθμούς κελσίου, θά' λεγα ότι το θέμα δε σηκώνει καν συζήτηση, ειδικότερα αν μιλάμε για γλαστρόλιμνη μερικών δεκάδων λίτρων. Τέτοιες συνθήκες απαιτούν τη δημιουργία της λίμνης στο χώμα, με αρκετό βάθος, αρκετά λίτρα αλλά και φυσικούς ή τεχνητούς φράκτες του κρύου αέρα (συνήθως για να καλύπτουν την βόρεια πλευρά της λίμνης).

1. Η επιφάνεια της λίμνης μπορεί να παγώσει και με πιο ψηλή θερμοκρασία από ότι έχεις αναφέρει, χωρίς να αντιμετωπίσουμε κανένα πρόβλημα εφόσον έχουμε προνοήσει και δημιουργήσει τη λίμνη μας με σωστή υποδομή, πρόνοια και σχεδιασμό για να μπορεί ανταπεξέλθει μιας τέτοιας κατάστασης στις δύσκολες καιρικές συνθήκες.

2. Τα χρυσόψαρα μπορούν να ζήσουν σε πολύ κακές συνθήκες, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να τα κακομεταχειριζόμαστε ταυτόχρονα.

Για πόσα λίτρα πας και σε ποιό σημείο θα δημιουργούσες την λιμνούλα? (κήπο, βεράντα, κλειστό χώρο)
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01758 seconds with 11 queries