Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 16-02-17, 23:46
Drakumel Ο χρήστης Drakumel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Ένας κουβάς απορίες

Γεια σας!! Καλώς σας βρήκα!
Είναι το δεύτερο θέμα μου, μιας και δυστυχώς με πρόλαβε μια ασθένεια που εμφανίστηκε πολύ νωρίτερα απ ό,τι ήλπιζα. Τέλος πάντων, αυτά είναι για εκεί.
Στο άλλο θέμα, λοιπόν. Πήρα πρόσφατα ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο σε λειτουργία 55 (60χ37χ25) λίτρων. Αφαιρώντας βυθό, 2 εκατοστά φύρα στο πάνω μέρος του ενυδρείου και διακόσμηση μένουν κάπου 45 λίτρα νερού. Είναι εφοδιάσμενο με εσωτερικό φίλτρο Dophin F-800 και θερμοστάτη 100W. Το ενυδρείο φιλοξενοί 2 fancy χρυσόψαρα μεγέθους περίπου 5 εκατοστών. Είναι, ελαφριά θεωρώ, φυτεμένο με 5 διαφορετικά είδη φυτών τα οποία αδυνατώ να αναγνωρίσω.
Στις ερωτήσεις, λοιπόν.

ΦΙΛΤΡΟ
Ξέρει κάποιος γι αυτό το φίλτρο τι υλικά περιέχει και αν πρέπει να αλλάξω κάτι;
Κατά διαστήματα κάνει κάποιον θόρυβος, ο οπόιος δεδομένου ότιο το ενδυρείο είναι στο υπνοδωμάτιο μπορεί να γίνει σχετικά ενοχλητικός. Τι μπορεί να ευθύνεται γι αυτό; Παίζει να θέλει καθάρισμα;
Σχετικά με το ρεύμα που δημιουργεί..το έχω σε φουλ ένταση και στην αρχή το είχα βάλει να ίχνει το νερό ευθεία μπροστά (είναι τοποθετημένος σε πλαϊνή επιφάνεια), κάτι το οποίο δημιουργούσε πολύ έντονο ρεύμα. Μου φάνηκε ότι τα χρυσόψαρα παίζει και να το διασκέδαζαν, αλλά επειδή θεώρησα ότι θα κουραστούν υπερβολικά το έστρεψα άμεσα προς την πίσω πλευρά ώστε να κόβει. Υποθέτω ότι είναι καλύτερα έτσι, ε;

ΚΑΠΑΚΙ
Ένα ακόμη πρόβλημα είναι ότι το ενυδρείο δεν έχει καπάκι. Τι επιλογές έχω. Σκέφτηκα επιλογές για αγορά έτοιμου ή και για diy από plexiglass, πλαστικό, ξύλο ή αν έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο υλικό. Βέβαια για να πω την αλήθεια επείδη τελικά μου φάνηκαν κάπως κοστοβόρα σκέφτηκα και ένα άλλο ημίτερο, να τοποθετήσω ένα πλαίσιο με διχτάκι ώστε να μην πηδήξει κάποιο ψάρι έξω και να το υποστηρίξω με δυο πορτατιφ (πιθανον λεντ). Θα δούλευε κάτι τέτοιο; Έχει άλλες χρησιμότητες το καπάκι; (μπορώ να σκεφτώ μείωση της εξάτμισης; )

ΦΥΤΑ
Tα φυτά θα επιβιώσουν με τα χρυσόψαρα; Διάβασα γενικά ότι παίζει και να τα διμάξουν. Επίσης, αν όντως τα τρώνε υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα υπερφαγίας;

ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΤΑΙΣΤΡΑ
Ψάχνω και ένα τέτοιο, αλλά σε χαμηλή τιμή. Βρήκα αυτό: http://www.petsupermarket.gr/6959/%C...er-af-007.html
Το θεωρείται εντάξει, ή δεν αξίζει τον κόπο και θα το ξαναπληρώνω; Άλλες προτάσεις σε χαμηλή τιμή;

ΛΟΙΠΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ
Υπάρχει κάτι που θεωρείται βασικά και παίζει να μην έχω; Πχ δεν έχω απόχη, βαρελάκι γι αλλαγές νερού, κυκλοφορητή, σκούπα βυθού, αεραντλια και δεν ξέρω τι άλλο. Πόσο χρήσιμα είναι;

ΚΟΚΚΙΝΑ ΒΡΑΓΧΙΑ
Παρατηρώ στο ένα χρυσόψαρο και μόνο από την μία πλευρά πλευρά αρκετά κόκκινα βράγχια (είναι λευκό και φεγκίζουν από μέσα), τι μπορεί να είναι;

Έλεγα να ρωτήσω και για πιθανούς συγκάτοικους τύπου σαλιγκάρια ή γαρίδες, αλλά στο άλλο θέμα σχετικά με την ασθένεια που έχουν τα ψαράκια μου είπαν ότι μάλλον δεν πρέπει να έχω καν αυτά που έχω, οπότε τα αφήνω αυτά προς το παρόν.. σωστα;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01936 seconds with 11 queries