Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 06-02-14, 14:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά, και η δική μου μικρή εμπειρία κάτι ανάλογο μου έχει δείξει, στρώσιμο ενυδρείου σε 1 εβδομάδα, Συγκεκριμένα το περασμένο Σεπτέμβριο έστρωσα ένα 350αρι ενός φίλου με παρόμοιο τρόπο και έστρωσε σε 1 εβδομάδα. Αναλυτικά τώρα, οι ακριβείς μετρήσεις έγιναν τη τελευταία ημέρα, σε όλη τη διάρκεια του στρωσίματος υπήρχε στο ενυδρείο το τεστ Αμμωνίας της seachem, το γνωστό με τη καρτελίτσα και τη βεντούζα, όχι και τόσο αξιόπιστο αλλά παρακολουθούσα μόνο αν υπάρχει ένδειξη αμμωνίας ή όχι, και αυτό από μακριά. Μπήκε νερό στο ενυδρείο ημέρα Τετάρτη με αντιχλώριο , άνθρακα , filter wool και θερμοκρασία στους 27 (Ο θερμαντήρας υπήρχε μόνιμα σε όλη τη διάρκεια στου στρωσίματος στους 27). Παρασκευή βράδυ μπήκε αμμωνία μέχρι να δείξει το τεστ 5 ppm. Σάββατο πρωί πήγα εκεί και έβγαλα τον άνθρακα ,και έβαλα 12 λίτρα βρασμένη ελαφρόπετρα, σφουγγάρια, 1 λίτρο μπόλι ελαφρόπετρα από το χρυσοψαράδικό μου και 10 λίτρα νερό με μούργα από το πλύσιμο του φίλτρου μου (Ήταν ευκαιρία να καθαρίσω και εγώ το φίλτρο μου).
Δευτέρα υπήρχε αμμωνία.
Τρίτη υπήρχε αμμωνία.
Τετάρτη πρωί το τεστ έδειχνε αμμωνία 0, επειδή ήμουν μακριά του είπα να ρίξει 4-5 ml αμμωνία και αυτός γύρισε το μπουκάλι και ούτε ξέρω πόσο έριξε, εκεί φοβήθηκα πως θα καταστρέψει την βιολογία, ευτυχώς δεν έγινε ζημιά. Το τεστ αμμωνίας έδειχνε το μέγιστο και άρα δεν ξέρω πόση αμμωνία είχε μέσα.
Πέμπτη πρωί υπήρχε αμμωνία.
Πέμπτη βράδυ αμμωνία 0, του είπα και έριξε 4-5 ml, ευτυχώς αυτή τη φορά το έριξε σωστά και υπήρχε αμμωνία γύρω στα 3-4 ppm , δεν θυμάμαι ακριβώς.
Παρασκευή πρωί αμμωνία 0, του είπα και έριξε 3 ml αμμωνία.
Παρασκευή βράδυ αμμωνία 0, ξαναέριξε άλλα 3 ml αμμωνία.
Σάββατο πρωί πήγα εκεί με τα ψάρια, μέτρησα με API και είχα Αμμωνία 0 , Νιτρώδη 0 , Νιτρικά άπειρο, έκανα αλλαγή 90%+ και μπήκαν τα πρώτα ψάρια, το ενυδρείο έστρωσε από Σάββατο σε Σάββατο, με αμμωνία βέβαια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01506 seconds with 11 queries