Θέμα: 210lt Light Reef
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 11-08-16, 22:00
Το avatar του χρήστη mixalis1708
mixalis1708 Ο χρήστης mixalis1708 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα
Μηνύματα: 187
Προεπιλογή 210lt Light Reef

Καλησπέρα σε όλους, με χαρά σας παρουσιάζω το πρώτο μου ενυδρείο θαλασσινού νερού.. Είναι κάτι που έβλεπα στον ύπνο μου και σιγά σιγά γίνεται πραγματικότητα οπότε δεν μπορώ παρά να είμαι πολύ χαρούμενος. Πρίν ξεκινήσω θα ήθελα να πω ενα μεγάλο ευχαριστώ απο καρδιάς στα παιδιά που με βοήθησαν (ξέρουν αυτοί) γιατί χωρίς αυτους θα είχα φτάσει μέχρι τα τζάμια! Ξεκινάμε λοιπόν...


Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ): 0,60*0,50*0,50
Σαμπ (Μ*Π*Υ): 0,50*0,38*0,35
Συνολικά Λίτρα: 210lt

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια: όχι ακόμα
Κοράλια: όχι ακόμα
Άλλα είδη: όχι ακόμα

Διακόσμηση Ενυδρείου
Φόντο: Μπλέ αυτοκόλλητο
Βράχος(Kg):13kg
Είδος Βράχου(Ζωντανός/Νεκρός): 11kg νεκρός / 2 kg ζωντανός (στο σάμπ)
Υπόστρωμα: Seachem marine pearl beach 10kg

Φωτισμός
Είδη φωτισμού: LED
Διάρκεια φωτισμού: 4 ώρες

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση(Εξ.-Εσ. Φίλτρο/ Sump/ 'Άλλο: Sump 60lt
Skimmer: Tunze 9004
Αντλίες/Κυκλοφορητές: Jebao DCS-3000 / Jebao RW-4
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C): - / 26

'Εξτρα Παροχές
Ψύξη: Aνεμηστηράκια υπολογιστή
Αντίστροφη Όσμωση: Ναί


Παράμετροι Νερού
pH: 8,1
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 12,1
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Ασβέστιο (Ca):
Μαγνήσιο (Mg):
Φωσφορικά (Po4):


Είναι η πρώτη μου προσπάθεια στα αλάτια και ήταν ολα βουνό καθώς αποφάσισα να τα κάνω όλα μόνος, να κολλήσω το ενυδρείο, να φτιάξω τη βάση,υπερχείλιση κτλ και ακόμα και η παραμικρή λεπτομέρια με μπλόκαρε οταν δεν έχεις κάποιον δίπλα να σου δίχνει πράγματα που μπορεί να είναι το πιο απλό πράγμα στο κόσμο αλλά ευτυχώς υπάρχουν κάποια παιδιά που και μέσο internet βοηθάνε που χωρίς αυτούς θα ηταν ακατόρθωτο.

Παρ ολα αυτά αν και το ενυδρείο μου δεν ειναι τίποτα τρομερό κατασκευαστικά είμαι υπερήφανος για αυτό και έχει άλλη ''γλύκα'' οταν τα εχεις κάνει ολα μόνος σου..

Προβληματάκια υπάρχουν ακόμα που προσπάθησα να λύσω αλλα δεν τα κατάφερα οπως η τρύπα στη πλάτη του ενυδρείου που τελικά έγινε μικρή με αποτέλεσμα να δουλεύει η αντλία μου στη μικρότερη ένταση ή στο δεύτερο σκαλοπάτι με το ζόρι. Το skimmer ειναι μάλλον μικρό για τα λίτρα μου αλλά μέχρι εκει ηταν το μπάτζετ και πήρα ενα επώνυμο με τη λογική οτι θα έχει καλύτερη μεταπωλητική αξία αν πάω σε μεγαλύτερο στο μέλλον.

Σε φωτογραφίες δεν έχω και πολλά να σας δείξω ακόμα καθώς στο ενυδρείο μπήκε νερό τη Κυριακή που μας πέρασε 06/08, έβαλα τον αραγωνίτη αφου γέμισε και στην συνέχεια περίμενα να ξεθολώσει αφου ξεθόλωσε έσπασα το αλάτι και σήμερα με κλειστό σαμπ και wavemaker ξεκίνησα βακτήρια.

Φωτογραφίες:

Ετσι ξεκίνησε ο σχεδιασμός πριν περίπου 3 μήνες :





και κατέληξε εδώ:




Αυτό ειναι λοιπόν μετά απο σχεδόν 12 ώρες που ξεθόλωσε, το βοήθησα με ενυδρειακό βαμβάκι που έχω αλλάξει ήδη 2 φορές




Στο σάμπ προσπαθώ ακόμα να δω τι γίνεται και να βρω την ιδανική στάθμη για να ρυθμίσω την αναπλήρωση, εχω προσθέσει αντιφώσφορο και άνθρακα και έβαλα και μια γεννήστρα που είχα απο τα γλυκά με ενα μικρό φωτάκι στα 6500kelvin απο πάνω για να βάλω μέσα chaeto.




Προσωρινά έχω κολλήσει πάνω στο σαμπ τα κοντρόλερ αλλα εχω μελετήσει να τα μεταφέρω σε άλλο σημείο μόλις βάλω τις μελαμίνες στη βάση.





Και μετά απο λίγη απλή χημεία ... Βουαλά...





Θα ήθελα να κάνετε τις παρατηρήσεις σας και κάθε συμβουλή δεκτή ειμαι αρχάριος αλλα διαβάζω και περιμένω με χαρά τα σχόλια σας ...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02244 seconds with 11 queries