Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 20-03-09, 19:18
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα τα φωτά σας από την εμπειρία σας με τα δικά σας φίλτρα .

Η λίμνη που φτιάχνω θα έχει γύρο στα 3500 λίτρα νερό .

Θέλω ο κυκλοφορητής να ανεβάζει από 2 μετρά και πάνω το νερό .

1.. από της αντλίες που έχω δει έως τώρα της sera από ότι κατάλαβα πρέπει να είναι μέσα στο νερό και απλά έχουν μια έξοδο στο να βιδώσεις το λάστιχο ώστε να κανείς από κάπου επαναφορά του νερού πχ με καταρράχτη. Απλά αυτή η αντλία δεν θα βουλώσει με τα σκουπίδια της λίμνης? Μιας και έχει μικρό χώρο σαν φίλτρο ??. Δε θέλω κάτι σε βαρελάκι με βιολογικό φιλτράρισμα

2.. υπάρχει κάποιος κυκλοφορείς και μονό απλά να τραβάει το νερό από την μια περιοχή και να το ρίχνει σε μια άλλη( κυκλοφορητής εκτός νερού ) ?

Βασικά ψάχνω αντλία νερού που να έχει 2 υποδοχές στο να βιδώνετε πάνω της λάστιχα το ένα λάστιχο να μπαίνει στην λίμνη (και να τραβάει το νερό της ) και το άλλο λάστιχο να καταλήγει σε ένα σημείο που θέλω εγώ (καταρράχτη).
Δεν με ενδιαφέρει το θέμα φιλτρανσεις πολύ, απλά θέλω ένα μοτέρ να τραβάει το νερό της λίμνης .
Αν κάποιος έχει φωτογραφίες από φίλτρα – κυκλοφορικές θα με βοηθούσε πολύ.
Σε μηχανικά μέρη δεν έχω εμπειρία και για να μην κάνω καμιά πατάτα και ψάχνομε μετά Helpppppp.

Βάζω 2 φωτογραφίες στην νούμερο 1 είναι ότι έχω βρει έως τώρα περίπου στην αγορά και στην φωτο νούμερο 2 τι θα ήθελα να βρω .

Φιλε POYRITANOS
Οταν λες δεν σε ενδιαφερει το θεμα φιλτρανσης τι εννοεις??? Πας για DIY?? Σορυ δεν αλλα καταλαβα τι εννοεις

Εχω αντλια της sera και για να αποφυγω το μπουκωμα της αντλιας εβγαλα τον σπογγο.

Οτι περναει απ'εκει το στελλει στο φιλτρο, γιατι οπως γνωριζεις αν δεν εχεις φιλτρο οτι ακαθαρσια τραβαει η αντλια θα την επιστρεψει πισω στην λιμνη.

Οτι και να κανεις, οτι αντλια και να παρεις, το μπουκωμα αυτης η του φιλτρου δεν το γλυτωνεις.

Ακομα και μια εξωτερικη να βαλεις οπως στο σχεδιο που ανεβασες με προφιλτρο παλι θα βουλωσει....το προφιλτρο Ασε που οι εξωτερικες θα σε τσακισουν στο ρευμα!!!

Ομως!!! Ενας φιλος που εφτιαξε λιμνη εβαλε εξωτερικη αντλια με inverter στην οποια ρυθμιζει οπως θελει τη ροη (οικονομια ρευματος) και απο οτι λεει ειναι οκ. Το μπουκωμα ομως του φιλτρου δεν το γλυτωνει οπως και κανεις αλλωστε

Αρα οτι και να κανεις......
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01619 seconds with 11 queries