Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 18-02-10, 11:01
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Όμορφο το ενυδρείο σου φίλε μου, αλλά από ότι βλέπω είναι πολύ καινούργιο για να κρίνουμε την ανάπτυξη των φυτών σου.

Μπορώ όμως να σου πω μερικές σκέψεις μου για το πως βλέπω αισθητικά το ενυδρείο σου.

Κατ' αρχήν θα τοποθετούσα τον echinodorus σε μια από τις δύο πλευρές του ενυδρείου. Γίνεται θηρίο ο άτιμος, και όταν μεγαλώσει θα σου "κόψει" το ενυδρείο στη μέση. Εκτός βέβαια αν έχεις κάτι τέτοιο στο νου σου. Να χωρίσεις δηλ. το ενυδρείο στα δύο. Αυτο ίσως όμως να σου μειώσει πολύ το χώρο κολύμβησης των ψαριών σου. Εκεί που είναι τώρα θα σου καλύψει και θα σου χαλάσει την alternathera.

Επίσης την alternathera θα την μετακινούσα καμιά εικοσαριά εκατοστά αριστερά ή δεξία, ανάλογα με το που θα έβαζα τον echinodorus. Δεν θα τον έβαζα στο κέντρο του ενυδρείου.

Θα προσπαθούσα να βάλω τα φυτά έτσι ώστε οι κορυφές τους να σχηματίζουν ένα V αφήνοντας περισσότερο κενό χώρο στο κέντρο για κολύμπι. Μάλιστα η μία άκρη του V (αυτή με τον echinodorus μάλλον) θα την έκανα ψηλότερη από την άλλη. Αυτό μπορεί να γίνει με κατάλληλη τοποθέτηση των φυτών αλλά και με κλάδεμα.

Ελπίζω να μην φύτεψες τις anubias.

Πόσο καιρό είναι φυτεμένο το ενυδρείο σου;

Τα αγγελόψαρα υπάρχουν ακόμα;

Έχεις μερικά φυτά που είναι απαιτητικά σε φως και τα 36 watt σε 160 λίτρα μεικτά μου φαίνονται λίγα. Θα το δείξει βέβαια η ανάπτυξη τους.

Αυτά από την μεριά μου, χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία με φυτά... Μπράβο σου και καλή συνέχεια.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01442 seconds with 11 queries