Θέμα: ψαχνομαι
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 06-06-08, 21:07
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλωσόρισες και από μένα!

Πρώτα απ'όλα, ένα μεγάλο μπράβο στο ότι ξεκινάς ψάχνοντας! Έτσι θα γλιτώσεις λάθος αγορές και πεταμένα χρήματα, προβλήματα με λάθος επιλογές ψαριών, όπως επίσης και την απογοήτευση που είχαν πολλοί, που έχασαν τα ψαράκια τους λόγω λάνθασμένης "διαχείρισης" του ενυδρείου..

Το πλέον βασικό link για διάβασμα και ολοκληρωμένες πληροφορίες είναι αυτό: www.tsamisaquarium.gr , ενώ σημαντική πληροφορία υπάρχει και στα υπομνήματα στις διάφορες ενότητες του forum..

- Όσον αφορά στην επιλογή του ενυδρείου, εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσεις με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο (ανάλογα πάντα και με το χώρο που έχεις).. Να έχεις υπ'όψην σου ότι τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου είναι αρκετά λιγότερα από τα "ονομαστικά" (π.χ. στο Juwel 70, έχω λιγότερο από 55 καθαρά!).. Και οι επιλογές σου, όταν μιλάμε για 60 μικτά θα είναι πολύ περιορισμένες.. Θα διαβάσεις και αλλού ότι δεν πρέπει να κοιτάς το μέγεθος των ψαριών στη βιτρίνα, αλλά το τελικό μέγεθος που αυτά μπορεί να πάρουν!
- Αν δεν θέλεις να "πειράξεις" τις παραμέτρους του νερού, θεωρητικά θα έπρεπε να κάνεις μετρήσεις στο νερό της βρύσης, και οι επιλογές ψαριών να είναι αντίστοιχες (ως προς τις απαιτήσεις τους).. Όπως και να'χει όμως, ακόμα και αν στο ξεκίνημα δε θέλεις να αλλάξεις τις παραμέτρους, και πάλι, θα πρέπει να επιλέξεις ψάρια με παρόμοιες απαιτήσεις (π.χ. μαλακό ή σκληρό νερό), έτσι ώστε στην πορεία να επιδιώξεις να τους παρέχεις και τις κατάλληλες συνθήκες..
- Να διασταυρώνεις τις πληροφορίες από τους πετ-σοπάδες, και να μή βιάζεσαι να κάνεις αγορές.. π.χ. το φίλτρο του ενυδρείου που θα πάρεις, μπορείς για αρχή να το λειτουργήσεις με τα υλικά που έχει, και μόνον αφού καταλάβεις πλήρως τη λειτουργία του να κοιτάξεις για βελτιώσεις που μπορείς να κάνεις..
- Ο imichal παραπάνω, σου εξήγησε ότι πρώτα διαλέγεις τα ψάρια που σου αρέσουν, και αυτά θα καθορίσουν την άμμο/χαλίκι που θα χρησιμοποιήσεις, όπως επίσης το αν η διακόσμηση θα περιλαμβάνει φυτά, πέτρες, ρίζες, κ.τ.λ... Κοιτάζοντας στις "παρουσιάσεις ενυδρείων" μπορείς να πάρεις μια ιδέα για διαφόρους τύπους ενυδρείων..

Ελπίζω να βοήθησα..
Μία συμβουλή: όσο είσαι στο ξεκίνημα, καλό θα ήταν να διαβάζεις/ψάχνεις/ρωτάς πριν κάνεις οτιδήποτε (αγορές, επιλογές ψαριών), αυτό θα σε γλιτώσει και από κόπο, και από χρήματα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02188 seconds with 11 queries