Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 02-04-16, 23:24
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοειται οτι μπορει να γινει κατι τετειο,και ειναι και χρονια γνωστο,απλα γινεται με προυποθεσεις δλδ καλη κυκλοφορια και οξυγονωση και βεβαιος αφθονο "Βιολογικο υλικο" στην ουσια ο φιλος εδω εχει μετατρεψει ολο το ενυδρειο του, με την προσθηκη του πορωδους βραχου και του αραγωνιτη, σε ενα μεγαλο canister φιλτρο, για μενα ομως το εξωτερικο φιλτρο δεν ειναι κατι αλλο απο μια μεγαλη ευκολια εγω ας πουμε δεν θελω να βαλω μεσα στο φυτεμενο μου ουτε τοση πολυ πετρα, αλλα και τα ψαρια και φυτα μου δεν θελουν τοοοσο μεγαλη κυκλοφορια
Έχεις δίκιο φίλε. Το συγκεκριμένο για να δουλέψει απαιτεί μεγάλη κυκλοφορία το οποίο βγάζει off κάποια είδη ενυδρείων, ο πορώδης βράχος μάλλον παίζει και αυτός σημαντικό ρόλο και ο οποίος δεν ταιριάζει σε πολλούς που θέλουν να φτιάξουν βιοτοπικά ενυδρεία, ούτε στις Αφρικάνες ταιριάζει αν το ζητούμενο είναι το βιοτοπικό. Το υπόστρωμα επίσης δεν πρέπει να το ενοχλείς καθόλου πράγμα που δεν μπορεί να εφαρμοσθεί σε κάποια ενυδρεία.

Στις υπόλοιπες περιπτώσεις όμως νομίζω ότι δουλεύει μία χαρά αν και χρησιμοποιείτε ευρέως μόνο στα θαλασσινά.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει η δυνατοτητα διατηρησης ενυδρειου χωρις φιλτρο...παρα μονο με φυτα...
Δεν ειναι θεωρια αυτο που λεω διοτι το εχει κανει πραξη ενας φιλος..απλα το ενυδρειο ειναι ζουγκλα..
Σωστό αλλά δεν είναι ο μοναδικός τρόπος. Τα φυτά είναι ένας τρόπος να αφαιρείς από το νερό αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά, φωσφορικά και άλλα. Τα πολλά φυτά μπορούν να αφαιρέσουν μεγάλες ποσότητες από τα ανεπιθύμητα και άρα να κάνουν το βιολογικό φιλτράρισμα περιττό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη symbil : 02-04-16 στις 23:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01586 seconds with 11 queries