Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 03-04-16, 23:37
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Πάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή δε ξερω από υλικα λιμνων...αν το υφασμα δεν είναι γεωυφασμα (χωρις πορους) και είναι υφασμα που περναει το νερο...τοτε οκ θα εχεις αποστραγγιση.
Από υλικο δεν εχω να σου προτείνω κατι στην περιπτωση σου γιατι αυτό που χρησιμοποιώ εγω και λατρευουν αυτά τα φυτα είναι ένα μειγμα που φτιαχνω από κοκοφοινικα, καρβουνο, φυλλα, φλοιο δεντρων, σφαγνο (θα το βρεις ως ABG mix αν γουγλαρεις) αλλα εφόσον αποστραγγιζει στο ενυδρειο δε σου κανει γιατι αφηνει πολλες τανινες στο νερο και θα σου το κανει καφε. Στα βιβάρια μου αυτό το νερο συλλέγεται στον πυθμενα και σιφωναρεται και πετιεται. Εσυ θελεις κατι που να σου το αφηνει καθαρο. Δεν μπορω όμως να εγγυηθω καποιο υλικο με το οποιο τα φυτα που σκέφτεσαι θα πανε καλα. Μαλλον θα κινηθείς δια του πειραματισμου. Μια σκεψη είναι υλικα τυπου fluval stratum....αλλα...απλα σκεψη. Θα πρεπει να το δει κανεις στην πραξη.
Σε ευχαριστώ Πάνο. Απλώς είχα στον χώρο σαν ζαρντινιέρα περιμετρικά στην εσωτερική λιμνούλα, που είχα κάνει, χώμα έτοιμο από κοκοφοίνικα το οποίο από την πολλή υγρασία τον χειμώνα μούχλιασε και μου χάλαγαν τα φυτά. Το χώμα λιμνών είναι για πολύ νερό γι' αυτό έλεγα να το δοκιμάσω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01431 seconds with 11 queries