Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 01-10-09, 16:52
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spirit76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά...
Θέλω να κάνω μια ερώτηση που με απασχολεί, και νομίζω ότι δεν έχει συζητηθεί!!!
Συμβαίνει οι "πετσοπαδες" να μην ξέρουν τι σημαίνει στρώσιμο με αμμωνία δεν έχουν ακούσει από μπολι, και 2 που ρώτησα μου είπαν να πλένω το φίλτρο με νερό από την βρίση, και όλα αυτά είναι λίγα όσο αναφορά την ασχετοσύνη τους!!!
Το κρίσιμο ερώτημα είναι, με όλα αυτά ως δεδομένο πως καταφέρνουν να διατηρούν τόσα ψαρια στα ενυδρεία τους, πραγματικά πως επιβιώνουν τα ψαρια τους...?
Ακόμη κάποιο δεύτερο θέμα είναι ότι σαν αρχάριος έβαλα ένα χρυσόψαρο στο ενυδρείο μου, και μετά από 15 μέρες πέθανε, υποθέτω ότι πρέπει να αλλάξω το νερό και να στρώσω το ενυδρείο από την αρχή...
Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει μια μολυσματική ασθένεια στο ενυδρείο και να πεθάνουν τα ψαρια που πρόκειται να βάλω στο μέλλον?
Αυτά για την ώρα, thanks...
Μερικοι ξερουν ... πολλα αλλα λενε λιγα! ... Αν ψοφησει καποιο ψαρι σου φαντασου οτι θα πας να αγορασεις φαρμακα ωστε να μη σου ψοφησουν και αλλα και θα αγορασεις και αλλο ενα (τουλαχιστον) να το αντικαταστησεις! Συνηθως το προβλημα ειναι η αμμωνια και με τα φαρμακα ... επιβαρυνουμε τη κατασταση και τα ταλαιπωρουμε περισσοτερο! Αρα θα εχουμε και αλλες απωλειες αρα θα παρουμε και αλλα ψαρακια και ισως αλλα φαρμακα ... Φαντασου ποσα λεφτα "παιζονται". Αλλοι απο αγνοια .. οντως δε γνωριζουν ... το παιζουν εξυπνοι! Οπως και να εχει .... δεν ξερεις ποσες απωλειες εχουν σε ψαρια! Ειδικα αν κανουν εισαγωγη απο φτηνους προμηθευτες!
Οι εξαιρεσεις ειναι λιγες αλλα δυστηχως επιβεβαιωνουν τον "κανονα"!
Οσο για το χρυσοψαρο σου ... ειναι πολυ δυσκολο να δουμε το γιατι και πως ψοφησε! δωσε πιο πολλα στοιχεια για το ενυδρειο σου... και μετρα ΝΟ2,ΝΟ3 και αμμωνια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01534 seconds with 11 queries