Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 30-11-14, 10:45
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου κάτι δεν πάει καλά με το ενυδρείο σου, οι μετρήσεις σου δεν θα έλεγα πως είναι οι τέλειες αλλά είναι περίπου σε αποδεκτά όρια, δεν νομίζω πως φταίει που είχες νιτρικά 25.
Τι θα σου πρότεινα.

Σκούπα βυθού με ταυτόχρονη τεράστια αλλαγή νερού , ακόμα και το 80% ή και πιο πολύ.

Πλένεις και το φίλτρο με νερό ενυδρείο, με αυτό το τρόπο θα μειώσουμε τις πιθανότητες ότι τα νιτρικά προέρχονται από υπολείμματα τροφών.

Εννοείται πως θα συνεχίσεις να βάζεις τροφή για συντήρηση της βιολογίας.

Μετά το καθαρισμό βάλε ένα χαρέμι, μετά από αυτό το ενυδρείο σου θα είναι υπό στενή παρακολούθηση, ελάχιστη αλλαγή νερού 30% κάθε εβδομάδα, με ένα χαρέμι δεν νομίζω πως θα χρειαστείς και παραπάνω, αλλά οι μετρήσεις θα μας το πουν αυτό, αν στο τέλος της εβδομάδας τα νιτρικά είναι κοντά στο 20 θες πολύ πιο μεγάλη αλλαγή και ή ταΐζεις πολύ ή υπάρχουν ακόμα ρύποι στο ενυδρείο σου, αν έχεις πάλι τα ίδια προβλήματα δυστυχώς πας για απολύμανση και διάλυση του ενυδρείου και πάλι όλα από την αρχή.

Αν έχεις κάποιον να σου δώσει μπόλι ίσως να ήταν καλύτερα να ξεκίναγες τώρα με αυτό το τρόπο, ξέρω πως είναι ο δυσκολότερος , αλλά είναι ο καλύτερος.

Επίσης καλό θα ήταν να βρούμε και την αιτία που το προκάλεσε όλο αυτό, που μπορεί να οφείλετε πως κάποιο ψάρι ήταν άρρωστο και αρρώστησαν και τα υπόλοιπα, ή πως το νερό της περιοχής ίσως έχει κάποιο πρόβλημα , ή μήπως έχεις κάποιο τεχνικό διακοσμητικό που βγάζει τοξικά, για αυτό να έχεις μόνο φυσικά υλικά στο ενυδρείο σου, άμμο/χαλίκι , πέτρες , ξύλα και φυσικά φυτά, και τα υλικά να μην είναι ασβεστολιθικά, ή τάιζες πολύ και υπήρξε αύξηση ρύπων.

Ενημέρωσέ μας με τις κινήσεις σου και τη κατάσταση του ενυδρείου
Δεν χρειάζεται να ξεστηςει το ενυδρειο ο φίλος ,τα νιτρικα του ειναι υψηλά γιατι η βρύση του δινει νερο με 40 ppm νιτρικα,οπότε αν μη τι άλλο ειναι στημένος σωστά αφού και με τα ψαρια μέσα ταισμα κλπ τα έχει ρίξει στα 25.
Κ οι παράμετροι του νερού ειναι καλές για guppy http://www.seriouslyfish.com/species...ia-reticulata/
Οπότε η τα ψαρια ηταν άρρωστα η επιμένω οτι φταίει η απότομη έκθεση στα νιτρικα
Έστω οτι έχει 25 νιτρικα και κανει αλλαγη με νερο το οποίο έχει 40 για κάποιες μερες ανεβαίνουν απότομα.
Δεν επιμένω βέβαια μπορει να ειναι και κατι άλλο που δεν ξέρουμε αλλα απο τα λεγόμενα το μονο περίεργο ειναι τα 40ppm νιτρικών στη βρυση
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01675 seconds with 11 queries