Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #72  
Παλιά 08-06-09, 22:28
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

"Ένα από τα παρακάνω η και όλα έκαναν την δουλειά και θέλω να ακούσω την γνώμη σας.
  • U.V
  • Δεν καθαρίστηκε το φίλτρο καθόλου κατά την απουσία μου
  • Δεν υπήρχε κανείς να την ανακατεύει!!!
  • Αφαίρεσα αρκετά ψάρια πριν φύγω
  • Τα ψάρια ταΐζονταν μόνο 1 φορά την ημέρα"
Γιάννο, ομολογώ ότι πρόκειται για υπέροχη λίμνη. Αν προβείς κιόλας στην αλλαγή των τεχνητών πετρών γύρω-γύρω, με φυσικές, τότε δε σου κρύβω ότι το αποτέλεσμα θα είναι αξιοζήλευτο!!!

Τώρα στο ερώτημα σου. Όλα όσα ανάφερες έχουν επηρεάσει την μεγάλη αλλαγή. Η υπεριώδης ακτινοβολία καταστρέφει την άλγη, η μείωση των ψαριών ελαχιστοποιήσει τις εκκρήσεις και σε επέκταση το πλαιόνασμα νιτρικών.
Μικρότερο λόγο έπαιξαν βέβαια τα χαλίκια στις γλάστρες όπου απέτρεψαν τα ψάρια να σκάβουν, άρα δεν υπήρχαν ταυτόχρονα μόρια σκόνης στο νερό όπου και αυτό συμβάλει στην τροφοδοσία της άλγης και σε μικρότερη έκταση, ο περιορισμός της τροφής μόνο μια φορά τη μέρα.

Γιάννο, το κυριότερο όμως που δεν έχεις αναφέρει καθόλου και φαίνεται με την πρώτη ματιά, είναι η έκταση, η ανάπτυξη και η κάλυψη μεγάλου μέρους της λίμνης από τα φυτά που έχεις προσθέσει. Από μόνα τους, έχουν περιορίσει στο ελάχιστον την τροφή της άλγης, αλλά και τα απαραίτητο ηλιακό φως. Είμαι σίγουρος ότι έχεις βρει την τέλεια αναλογία. Τα φυτά σου στο εξής θα έχουν τη μερίδα του λέωντος στην απορρόφηση θρεπτικών ουσιών και θα είναι οι φυσικοί ανταγωνιστές εναντίων της ανεπιθύμητης άλγης.

Σου μένει απ' εδώ και μπρός το κλαδεμα και το αραίωμα.

Μπράβο πάντως Γιάννο. Είναι ξεχωριστό αποτέλεσμα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

 
Page generated in 0,01482 seconds with 11 queries