Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 28-04-21, 10:56
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ξανάρθες!
Θα έλεγα να κάνεις έναν έλεγχο τις σιλικόνες αν διατηρούν την ελαστικότητα τους. Οι γωνίες σίγουρα προσφέρουν έξτρα αντοχή στις πιέσεις.
καλημέρα κλεόβουλε, οι σιλικόνες είναι αρκετά ελαστικές οπως τις τσέκαρα πριν του βάλω νεράκι μεσα.


Πέρασαν πάνω από 7 χρόνια που μπήκε η σιλικονη και στα 2 από αυτά το ενυδρείο ήταν άδειο.

Η Juwel φαντάσου αναφέρει ότι οι δικές της σιλικονες θα πρέπει να ανανεώνονται κάθε 10 χρόνια, στο δικό μου Rio άρχισε το πρώτο "δάκρυ" στα 12 (πηρα καινούργιο Rio εγώ) και το ενυδρείο δεν είχε αδειάσει ποτέ.

Ναι, οι γωνίες θα προσφέρουν έξτρα στήριξη. Στεγανοποίηση θα προσφερουν όμως αν "σκάσει" εκείνη που μπήκε το 2014 και κρατάει τα τζάμια ενωμένα; Μην ξεχνάμε ότι η νέα σιλικόνη που θα μπει στις γωνίες ΔΕΝ θα ενσωματωθεί με την παλιά..


Προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα, πριν ξεκινήσω στήσιμο 100λιτρου θα έβαζα καινούργια σιλικόνη. Θα ήθελα απόλυτη σιγουριά για κατι τέτοιο. Εκτος κι αν το έστηνα για ένα διάστημα 2-3 χρόνων ας πούμε μέχρι να αντικατασταθεί με ένα νέο..



Μακη καλημέρα και σε σένα , αυτο που με αγχώνει ειναι οτι δεν έχω ξανακολλήσει κάποιο ενυδρείο. Τα χερια μου πιάνουν μιας και γενικά ασχολούμε με service πατινιων κτλ οποτε εχω μια ευκολία αλλα δεν έχω κανει ποτε κάτι αντίστοιχο για να ειμαι σιγουρος (και οταν για κατι δεν ειμαι 1000% θα γυρνάει στο μυαλό μου συνεχεια!)

το στήσιμο, μάλλον θα πάει για 2-3 χρονάκια μαξ καθώς μετά μάλλον θα πάρουμε μεγαλύτερο (αν τελικά το χαρεί η σύντροφος, που το θέλει σα μικρό παιδί! )



έχουμε κάποιον οδηγό για σωστή κόλληση ? δεν βρήκα κάτι ( δεν μπορω να πω οτι έψαξα όλα τα ποστ αναλυτικά μηπως το γραφει σε καποια απαντηση )


ειστε υπέροχοι σας υπερευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!


Υ.Γ. Τα υγρά τεστ της ΑPI που έχω προφανώς έληξαν θέλω να μετρήσω το νερό στο νέο μου σπιτι για να δώ τι θα φιλοξενήσω στο ενυδρείο μας , φαντάζομαι δεν θα έχει μεγάλη διαφορά το αποτέλεσμα μεχρι να παραγγείλω τα νέα.

ειναι η φάση δε κρατιεμαι και γω να ξεκινήσουμε!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01670 seconds with 11 queries