Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 04-12-12, 14:17
mikros84 Ο χρήστης mikros84 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλα μπραβο και απο μενα για το θεμα!! Εφτιαξα τις καλλιεργειες μου, 3 μικρες γιατι δεν ειχα μεγαλο κουτι.Σωστός.Καλύτερα να έχουμε παραπάνω από μία καλλιέργεια.
Ερωτηση, μαλλον το εβρεξα αρκετα παραπανω γιατι και το καπακι και το πλαστικο μεσα "σταζουν". Αυτο πειραζει σε κατι;Το χωμα δεν πρέπει να είναι πολύ βρεγμένο.Πρέπει να είναι υγρό, για να αποφύγουμε την μούχλα στις κροκέτες.
Γενικα πρεπει να προσθετουμε νερο καποια σττιγμη μετα απο μηνες για να συντηρηθει η υγρασια ετσι;4-5 σταγόνες κάθε 2-3 μέρες.
Επισης επειδη η "θερμοκρασια δωματιου" τα εβαλα μεσα στο ντουλαπι με τα φιλτρα πανω στις κεφαλες οι οποιες οσο ναναι παραγουν μια ελαφρια θερμοτητα τωρα για το χειμωνα, σταθερα. Πειραζει αυτο;Σωστός.

Επισης αποτι καταλαβα μετα απο μηνες ο λογος που χρειαζεται ανανεωση ειναι επειδη το φοινικοχωμα γινεται οξινο, και διαβασα οτι προτεινεται η αναμιξη του φοινικοχωματος με ενεργο ανθρακα (1 κουταλια). Στεκει αυτο;Το χώμα μετά από 2-3 μήνες το ανανεώνεις για να φύγουν οι ακαθαρσίες των σκουλικιών και να αποφύγεις δυσάρεστες οσμές.Για τον άνθρακα δεν ξέρω-δεν έβαλα ποτέ.

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον snakepanos για την καλλιεργεια που μουστειλε.Μάλλον εννοείς τον ''μπόλυ πανου''...
Οι καρδιναλιοι τρελενονται περισσοτερο απολες τις τροφες που δινω. Μια φορα εριξα, δεν μενουν ουτε 30 δευτερολεπτα μεσα.

ΥΓ εγω βουτηξα το πλαστικο στο ενυδρειο κατευθειαν, τα περισσοτερα γκρινταλ ηταν στο χωμα γυρω απτις κροκετες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01591 seconds with 11 queries