Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 09-02-08, 20:45
alati Ο χρήστης alati δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2007
Περιοχή: Πανόραμα Θεσ/νικης
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Εαν κατάλαβα καλά τι είναι emersed καλλιέργεια (δηλ. ότι τα φυτά δεν είναι μέσα σε νερό αλλά σε αέρα με αρκετή υγρασία) νομίζω ότι πρέπει να σκεφτούμε ότι πρόκειται σαν μια γλάστρα που έχει μονίμως υγρό χώμα και έχει ανάπτυξη ανεπιθύμητων φυτών.
Πιθανές λύσεις που παιρνάνε από το μυαλό μου : συνεχής ανακάτεμα του χώματος για την αποφυγή εκβλάστησης των ανεπιθύμητων ποωδών φυτών και καταστροφή των νέων ριζιδίων, υπάρξη πάντα στρώματος νερού κάποιων εκατοστών στην επιφάνεια του χώματος (έτσι δεν αποκλείεται όμως η ανάπτυξη όλων των ειδών των φυτών), σκέπασμα του χώματος με αδιαπέραστο από το φως πλαστικό (δημιουργία περιβάλλοντος ληθάργου των σπόρων), το επιφανειακό στρώμα χώματος να μειώνει την είσοδο του αέρα στο έδαφος (π.χ. άργιλος) ή να μην συγκρατεί την υγρασία (π.χ. άμμος), πότισμα από κάτω της γλάστρας (υπόγειο πότισμα).

Τι μπορεί να εφαρμοστεί από όλα αυτά σε μια emersed καλλιέργεια ας κρίνουν αυτοί που ξέρουν, εγώ ένας απλός και τίμιος γεωπόνος είμαι
__________________
1 ενυδρείο 120lt με χρυσόψαρα (3 που μεγαλώνουν και πάντα σε παρακολουθούν πεινασμένα)
1 ενυδρείο 90lt με angel fish (τα 2 τους είναι και παιχνιδιάρικα)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01332 seconds with 11 queries