Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 24-11-08, 01:27
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως θα ήταν φρόνιμο να χρησιμοποιέις αυτό το χρονικό διαστημα γάντια μιας χρήσης ,εξάλλου και το ενυδρείο είναι μικρό και πιστεύω οτι θα βολεύτης μια χαρά.
Ναι, αυτό έχω σκοπό να κάνω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αναφέρεις λεπτομέρειες και συμπτώματα ?
ίσως να έχουν παρατηρήσει και άλλοι κάτι παρόμοιο ..
καλό είναι να ξέρουμε τι και πως ...
Ελπίζω να μην είναι απο το ενυδρείο σου και όλα να πάνε καλά με το θέμα της υγείας ...
Ιστορικό:
Πρήξιμο δεξιάς πατούσας. Επίσκεψη σε παθολόγο, λόγω φόβου νεφρών ή κυκλοφοριακού. Ο γιατρός μόλις είδε το πρήξιμο μου είπε να πάω σε δερματολόγο. Αλλά για σιγουριά έκανε εξετάσεις αίματος/ούρων που σιγούρεψαν τα λεγόμενά του.
(Από την στιγμή που αναφέρθηκε δερματολόγος αρχίζω να βλέπω ύποπτα το ενυδρείο)
Την επομένη εκτός από πρήξιμο έχουμε 2 φουσκάλες με πύον και 2-3 πληγές. Πλύσιμο με betadin και σκασιμο των φουσκάλων. Το μεσημέρι το πόδι έχει ξεπρηστεί αλλά ξεκινά πρήξιμο στο χέρι στη βάση του καρπού. Το το πρήξιμο στο χέρι έχει φτάσει στον αγκώνα.
Επίσκεψη στο νοσοκομείο δερματολογικών παθήσεων και αφροδισίων (είμαι μονογαμικός και το ίδιο νομίζω και η γυναίκα μου) Η γιατρός βλέπει τα συμπτώματα και μου λέει ότι το πόδι δεν χρειάζεται επιπλέον θεραπεία αλλά μου δίνει αντιβίωση για το χέρι.
Μου λέει ότι αν δεν περάσει σε 2 ημέρες να ξαναπάω. Αύριο βράδυ θα είμαι εκεί.

Ελπίζω να μην έχω κάτι από αυτό:
Fish TB (MYCOBACTERIUM MARINUM), also called fish tuberculosis, fish tank granuloma, swimming pool granuloma. Related to human TB and leprosy.
  • Bacteria are very resistant to treatment. Usually occurs on extremities (hands, feet). Entrance through wounds. Incubation ranges from 2 days to 2 years; usually takes about 2 weeks for granuloma to appear at site of infection. Infected area may be pink to purple in color, may discharge pus, and may be painful to touch.
  • Treated with human TB drugs (local doctors have used minocycline, rifampin, ethambutol, and biaxin); can take a long time to cure (year or more).
  • People have gotten fish TB from fish spine punctures, cleaning fish/shrimp/crabs, getting scratched on fish tanks, from rose bushes and injuring bare feet in parking lots (infected water transferred via air during storms), mouth-siphoning fish tanks, dolphin bites, diving around reefs, splinters from fish net handles, etc. - Usually not fatal. Can get into joints and mimic arthritis or carpal tunnel syndrome.
  • Most frequent type of aquatic infection seen in my area.
Καλά έκανε ο πιλότος και το πέταξε το γκουράμι... εγώ το κράτησα
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lion : 24-11-08 στις 01:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01696 seconds with 11 queries