Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 01-08-14, 09:19
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λαθος φιλε μου.Δηλαδη το οριζοντιο ξυλο της βασης μου κινδυνευει να σπασει επειδή γυρισα αλλιως τις ενισχύσεις,ενω το τζαμι της βασης των παραδειγμάτων που αναφέρεις,δεν κινδυνευει να σπασει ενώ παταει μονο περιμετρικα;

Κατανοητο το σχεδιο,αλλωστε εχω δει πολλες σιδερενιες βασεις.
Αφου λοιπον ειναι κατανοητο το σχεδιο εσυ πως το ειδες να παταει μονο περιμετρικα;
Εκτος αν ενοεις στην αρχη πριν το σχεδιο που δεν διεκρινησα ολοκληρη τη κατασκευη.
Tα 4 καθετα σιδερα στο κεντρο κανουν την ιδια δουλεια με τα καθετα ξυλα των εργοστασιακων βασεων με την ιδια ακριβως λογικη.
Δηλαδη,αν καποιος βαλει 10 εκ κοιλοδοκο στην βαση του,πρεπει να ακολουθησει και η juwel και η anubia;
Oλες οι ενυδρειακες βασεις ακολουθουν τον ιδιο βασικο κανονα,καθετα ξυλα/χωρισματα παραλληλα με τα 2 ακριανα για να μοιρασουν το βαρος του πανω οριζοντιου ξυλου.
Αν ηταν σωστη η μετατροπη σου θα το ειχα προβλεψει ολοι απο πριν να εισαι σιγουρος,μπορει να ειναι πιο βολικο αλλα δεν ειναι το ιδιο αξιοπιστο και σταθερο.
Το σιδερο λογο της αντοχης του ειναι πολυ πιο δυσκολο να σπασει σε σχεση με ενα ξυλο,αρα θα μπορουσε να κανει την ιδια δουλεια και πιο λεπτο χωρις να υσχυει το αντιστροφο.
ΓΙα να μη βαλουν πιο χοντρο ξυλο βαλανε περισοτερα ξυλα καθετα στο πανω ξυλο και παραλληλα μεταξυ τους σε ισες αποστασεις.
Αν για καποιο λογο θελει να βγαλει το sump,αν θελει να το καθαρισει η΄ να το αντικαταστησει θα πρεπει να αφερεσει τα ξυλα;
Kαι πως θα τα αφερεσει οταν πατανε πανω 500-600 κιλα;
Φυσικα και ο φιλος που ανοιξε το θεμα μπορει να κανει τις επιλογες του,αλλα θα πρεπει να ξερεις πριν επιλεξει τι ειναι λαθος και σωστο η' πιο σωστο απο το αλλο οπως επισης και οι υπολοιποι που θα μπουν θα δουν μια φωτογραφια και θα αρχισουν να την αντιγραφουν θεωροντας τη σωστη και επιβεβαιωμενη.
πχ
Ολοι ξερουμε οτι δεν πρεπει να βαλουμε χερι στο ενυδρειο αν πρωτα δεν εχουμε βγαλει τον θερμαντηρα απο το ρευμα αλλα παρολα αυτα καποιοι το παιρνουν αυτο το ρισκο με δικη τους ευθυνη,αυτο δεν συμαινει οτι πρεπει να το προτινουν επειδη "δουλεψε" και δεν εγινε τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01701 seconds with 11 queries