Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 14-02-09, 22:45
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλέ μου φίλε georgarask βλέπω ότι είσαι γνώστης των εκπληκτικών αυτών ψαριών που ονομάζονται δίσκοι.Εκτιμώ το ότι είσαι ο μόνος από τους φίλους που πρότειναν να αλάξω τη σύνθεσή μου αιτιολογώντας το γιατί.Οσο περνάνε τα χρόνια τόσο γνωρίζουμε πράγματα που δεν τα ξέραμε πριν.Το να διαβάζεις πολύ ή το να επιρεάζεσαι πολύ,χωρίς να έχεις εμπειρική και πραγματική γνώση ενός αντικειμένου, και να προσπαθείς να επιβάλεις τη γνώμη σου γι'αυτό είναι μέγα λάθος.Αυτό είναι το κακό με εμας τους Ελληνες ότι ποτέ δεν θα καταλάβουμε το '' Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια''.
Τέλος πάντων για μενα δεν είναι μαγκιά το''να έχω πολλά ψάρια στο ενυδρειο μου'', ή το ότι ''το ενυδρείο μου είναι τέλειο''.
Μαγκιά είναι τα ζωντανά μας να ζουν,και να ζουν καλά.Να τρώνε από το χέρι μας,να κολυμπούν σε όλο το ενυδρείο,να μην αρωσταινουν,να ζευγαρώνουν,να γεννάνε και να είναι μαζι μας για χρόνια.
Αυτά καταλαβαίνω εγώ και όποιος φίλος έρθει στην πόλη μου ευχαρίστως να κεράσω καφεδάκι στο σπίτι μου και να του δείξω τα αρχεία μου με το τι ψαράκια φιλοξενήθηκαν στα ενυδρεία μου σε γλυκό και θαλασσινό νερό.Να δει εάν τα ψάρια μου είναι κονσερβοποιημένα, και φυσικα να συνομιλήσει μαζί τους,(για το πως νιώθουν...αν περνούν καλά...κλπ) γιατί αυτην την ικανότητα εγώ δεν την έχω.

Πρωτα απο ολα δεν θα εμπαινα στο κοπο να σου γραψω αν δεν εβλεπα οτι αγαπουσες αυτα τα καταπληκτικα ψαρια... Εχεις ηδη το μεγαλυτερο προτερημα για να κανεις ευτυχησμενα τα ψαρακια σου...
Θα σου απαντησω λιγο διαφορετικα!
Αν σε κερασω εγω καφεδακι θα σου δειξω φωτογραφιες απο τη κοπελα μου, ποσο ευτηχησμενοι ημασταν, που ειχαμε παει, τι τρελες εχουμε κανει ... παραλιγο να ηταν εγκυος!!Τωρα που εχουμε χωρισει εχει παντρευτει και εχει δυο παιδακια... Την αγαπουσα παρα πολυ αλλα τωρα με τον αντρα της βλεπω ακριβως αυτο που ζητουσε και δεν μπορουσα να το αντιληφθω εγω τοτε....Πολλες φορες η αγαπη μας για κατι μας τυφλωνει και μονο αν τα δεις τα πραγματα με τη ματια ενος τριτου ανθρωπου τοτε καταλαβαινεις την αληθεια!!Ασε λοιπων τα παιδια εδω να γινουν οι τριτες ματιες!! Σε παω γιατι αναγνωριζω τον εαυτο μου σε σενα....και εγω νομιζα πως ολα ηταν καλα αλλα εχασα παρα πολλα δισκακια...(και ας ειχα καλη εμπειρια με τα ενυδρεια)... Δεν λεω οτι δεν θα ζησουν απλα λεω οτι δεν θα ειναι ευτυχησμενα .. Θα δεις τεραστια διαφορα αν κανεις σταδιακα αυτες τις αλλαγες .. Ολοι εδω μεσα εχουν αντιστοιχες εμπειριες και σκεφτονται οπως εγω .... Μη πιστεψεις οτι ολοι σε βαρανε .... Απλα σου λενε το ιδιο πραγμα!!Κανε αναζητηση σε αντιστοιχα θεματα και θα δεις οτι ολοι που σου γραφουν εχουν παρει το ρολο που παιρνω εγω τωρα .... Δεν τα ξερει κανεις ολα αλλα ολοι κανουμε τα ιδια λαθη...Ολοι εδω θελουν να προστατευσουν τα ψαρακια σου αλλα και εσενα γιατι ολοι εχουμε κανει κατι αναλογο με εσενα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01708 seconds with 11 queries