Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #50  
Παλιά 30-09-13, 11:22
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι μου λέει ότι όσο και να προσπαθώ δεν θα τελειώσει ποτέ αυτό το θέμα
Δεν τελειώνει πράγματι. Ούτε εγώ τελείωσα και κάθε χρόνο κάτι καινούριο σκέφτομαι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω κάποια θεματάκια που πρέπει να διορθώσω.
__1__ Πρέπει κάπως να δέσω τις γλάστρες. Ειδικά η Θάλεια που έχει μεγαλώσει πέφτει μέσα στην λίμνη μετά από κάποιον δυνατό αέρα. Όλες οι γλάστρες είναι μαζεμένες. Σκέφτομαι να τις τυλίξω όλες μαζί με πλαστικό πλέγμα και να το στερεώσω με κάποιον τρόπο έξω από την λίμνη.
Η καλύτερη λύση είναι μια γλάστρα με πολύ μεγάλη βάση. Το ίδιο πρόβλημα έχουν πάρα πολλοί λιμνόφιλοι. Είτε στεραιώνεις την γλάστρα με πέτρες κλπ, πράγμα που θα κάνει το έργο της προσθαφαίρεσης δύσκολη, είτε εξαρχής γλάστρα με πολύ μεγάλη βάση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
_2__ Η καινούργια μου λίμνη έχει μεγαλύτερη επιφάνεια και μαζεύονται φύλλα / άνθη από τα τον περίγυρο. Έφτιαξα ένα skimmer από ένα καφάσι. Αν πέσει όμως η στάθμη έστω και 1 πόντο δεν δουλεύει. Θέλει βελτίωση πριν το παρουσιάσω.
Είτε το κάνεις μετακινούμενο, αναλόγως της στάθμης του νερού, είτε διατηρείς αυτόματη αναπλήρωση νερού.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
__3__ Τα ρεύματα και η αεραντλία είναι δεξιά και αριστερά στον κήπο. Πρέπει να τα συγκεντρώσω όλα σε ένα σημείο. Σκέφτομαι να τα βάλω μέσα σε ένα βαρέλι για να προστατεύονται και από την βροχή. Κοίταζα να φτιάξω και κάποιον ηλεκτρολογικό πίνακα αλλά το έχω αφήσει προσωρινά.
καλά, συνήθως οι λιμνόφιλοι έχουν συνέχεια αυτά τα πράγματα, γιατί ενώ προχωρούν στην αισθητική του πράγματος, σημαντικά πράγματα παραμερίζονται μέχρι πάρακάτω.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01874 seconds with 11 queries