Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #84  
Παλιά 24-01-12, 08:15
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Το ενυδρειο της Ινω δειχνει να εχει καλη εξελιξη, για τα κακακια μη φοβασαι, κι εγω παλια με τα πλατυς που κατα λαθος μου ειχε πεσει μπολικη τροφη δισκων -επεσε καπου 1/4 του κουτιου... μαζεψα βεβαια με τη σκουπα οτι μπορουσα αλλα εφαγαν πραγματικα πολυ- ειχα δει πορτοκαλι ακαθαρισιες -χωρις υπερβολες- πανω απο 5 φορες το μεγεθος του ψαριου γενικα αν σου πεσει πολυ τροφη μπορει να συμβει αυτο, φτανει να μην ειναι συχνο φαινομαινο η υπερβολικη διατροφη.
Τωρα για το θεμα του στρωσιματος, καλο θα ηταν να πει καμια γνωμη και κανενας "αρχαιος" αν υπαρχει που να εχει εμπειρια απο φιλτρα βυθου γιατι προφανως κανεις μας δε γνωριζει πως συμπεριφερεται αυτο το πραμα.
Εχω ακουσει παλιους ενυδρυοφιλους να λενε πως ηταν καλη πατεντα και πως κραταει το νερο πεντακαθαρο, και γενικα να μιλανε θετικα, απο την αλλη το φυτεμενο σιγουρα το καταστρεφει, αλλα και η γενικη παραδοχη ειναι πως προκειται για απαρχαιωμενο ειδος φιλτρου που προφανως εχει πολλα προβληματα κι ελαττωματα και γι αυτο και δε χρησιμοποιειται πια. (Μου κανει εντυπωση που βρεθηκε σε μαγαζι εν ετη 2012...)
Προσωπικα -με πολυ επισφαλη και προχειρη εκτιμηση χωρις καμια απολυτως εμπειρια με τετοια φιλτρα- φοβαμαι πως το φιλτρο βυθου ΙΣΩΣ ανταγωνιστει το κανονικο φιλτρο σε βιολογικη αποικηση και δεν αφησει το ενυδρειο να στρωσει ποτε σωστα.

manolischania > ευχαριστω για τα καλα σου λογια.


ΥΓ Τα τεστ νερου οντως ειναι ακριβα, και το ενυδρειο γενικα ειναι ακριοβο χομπυ. Οποιος υποστηριζει το αντιθετο και ενθαρρυνει την αποκτηση ενυδρειων σε ατομα που δεν μπορουν να αναποκριοθουν σε αυτα τα εξοδα ειναι ανευθυνος και θελει κλωτσιες. (η ειναι αβανταδορος των πετ σοπς).
Η γνωμη μου -οσο κι αν ακουγεται κυνικη και χωρις καμια διαθεση να την πω στην Ινω ουτε σε κανεναν- ειναι πως αν καποιος δε μπορει να ανταποκριθει σε αυτα τα εξοδα και δε μπορει να συντηρει το ενυδρειο του, καλυτερα να μη μπαινει στη διαδικασια αποκτησης του, γλυτωνει και αυτος και τα ψαρακια.
Ισως η αρχικη αποκτηση δεν ειναι μεγαλο προβλημα -πολλες φορες ειναι δωρο- αλλα το προβλημα ειναι το ΜΕΤΑ. (Κι εγω απο την πρωτη φορα που μπηκα σε ελικοπτερο θα ηθελα πολυ να εχω ενα, αλλα και δωρο να μου το καναν μετα τι θα εκανα? θα εβγαζα ερανο για καυσιμα και ανταλλακτικα ή οτι εξαρτημα χαλουσε θα προσπαθουσα να το πατενταρω? )
Η κατοχη ενυδρειου απαιτει τουλαχιστον καποια πολυ βασικα πραγματα οπως τα βασικα τεστ νερου (Αμμωνια, ph, kh, gh no2 και no3 και οταν αρχισει να "παλιωνει" και φωσφωρικων). Ολα μαζι αυτα τα τεστ αν θυμαμαι καλα κοστιζουν γυρω στα 70-80 ευρω.
Επισεις για την καλη υγεια των ψαριων σιγουρα υπαρχουν απαιτησεις σε ποικηλια καλων τροφων, καμια βιταμινη που και που, δοχειο προετοιμασιας νερου, σωστα υλικα φιλτρου κτλ κτλ.

Για να μην φαινεται πως προσπαθω να απογοητευσω τη φιλη μας εδω θελω να τονισω πως τα παραπανω αν αποκτηθουν ΜΕ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΣΕΙΡΑ εννωειται πως -τουλαχιστο για την περιπτωση χρυσοψαρων που δε θελουν καμια τρελη προετοιμασια νερου- η κτηση ενος τετοιου ενυδρειου δεν ειναι απαγορευτικη για κανεναν, ομως οχι με τα ψαρια μεσα (πχ θα μπορουσες να εχεις το ενυδρειο και σιγα σιγα να αγοραζεις τα απαραιτητα μεχρι αυτο να στρωσει).
Τωρα αφου ολα γιναν με τη λαθος σειρα δυστυχως θα πρεπει να γινει οσο πιο γρηγορα γινεται η αποκτηση τουλαχιστων των πιο βασικων τεστ (αμμωνια, νιτρικων και νιτριτη)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01778 seconds with 11 queries