Θέμα: help με 400lt
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 28-05-11, 06:13
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_pana Εμφάνιση μηνυμάτων
1) τι σκιμερ να ψάξω? (πουλάει κανείς κάποιο κατάλληλο?) και σε τι τιμές να ψάχνω?
Αν μείνεις σε 400 λίτρα με 4 ψαράκια είσαι μια χαρά με το skimmer που αναφέρει ο Jimmis, αλλά επειδή προσωπικά το αποκλείω να μείνεις με 4 ψαράκια θα σου έλεγα να πάρεις ενα skimmer με ονομαστική ικανότητα για 1000 λίτρα.
2) τι αλάτι να πάρω (δεν πάω για reef αλλά για fo)
Tropic Marin
3) για fo μπορώ να βάλω ΨΒ και ανοργάνωτη (με βοήθεια στη βιολογία από ένα εξωτερικό φίλτρο?)
Υπάρχουν συστήματα που ξεκίνησαν μόνο με νεκρό βράχο και αραγωνίτη. Θέλει όμως υπομονή και χρόνο , με βοήθεια απο βακτήρια, για να αποκτήση την βιολογία που θα υποστηρίξει τα ψάρια σου! Εξωτερικό φίλτρο το ξεχνάς, τα χημικα υλικά σου θα μπούν στο sump.
Εδώ βλέπεις την διαφορά στις απόψεις που υπάρχουν στο χόμπυ μας

4) φωτά? (έχω ένα GLO 2*54βατ με θαλασσινές λάμπες είμαι οκ?
Ο φωτισμός στο FO είναι μονο για να βλέπουμε τα ψαράκια, οπότε είσαι οκ!
5) κυκλοφορία νερού 5 φορές τον όγκο του ενυδρείου καλά είναι? (τιμές για κυκλοφοριτές?)
Όπως σου είπε ο Jimmis παραπάνω
6) το ενυδρείο θα φιλοξενήσει για αρχή μονό κλόουν (νεμο) και μετά θα θέλαμε να βάλουμε και ένα ζευγάρι μπλε (δεν ξερώ το όνομα του, αλλά σαν την Ντορις από το νεμο) μας χωράνε στα λίτρα μας?
Θα φαίνεται άδειο το ενυδρείο μόνο με αυτά!
Tip: Η "Ντόρυ" ανήκει στην οικογένεια των Tangs που σημαίνει πως είναι ανταγωνίστικά απέναντι στο είδος τους εκτός και αν βάλεις κοπάδι με ίδιου μεγέθους ψάρια για να λειτουργήσει ως "σχολείο". Προσωπική άποψη να ψαχτείς λίγο και να βρείς ψαράκια διαφόρων γενών, συμβατικά μεταξύ τους, που θα κάνει το ενυδρείο σου όμορφο!

Ενας οδηγός για ψάρια εδώ http://www.liveaquaria.com/product/a...c=15&pcatid=15
7) κρυψώνες μονό με το βράχο θα φτιαχτούν ε?
Ναι
ξέχασα κάτι από εξοπλισμό??
Τεστάκια, ρεφρακτόμετρο, θερμαντήρες.


ΑΑΑΑ!!!! θέλω και βοήθεια με το σαμπ, η γυάλα μου έχει τρύπες από πίσω, (δούλευε με σαμπ πριν) αλλά εγώ δεν γνωρίζω πως συνδέεσαι το μαστερ τανκ με το σαμπ.... (νιώθω χαζος) αλλά μια σωλήνα από πάνω κάτω και επιστροφή με αντλία? (τόσο απλά?)
Με την αντλία γίνεται η επιστροφή του νερού απο το sump προς το main tank.Για την σύνδεση όμως καλό είναι να μας βάλεις καμία φωτό για να μην σου λέμε αερολογίες
Welcome
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02075 seconds with 11 queries