Θέμα: Crash test
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 10-01-05, 08:56
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Να δώσω και εγώ μια άλλη παράμετρο? Καθημερινά όλοι έχουμε δει τις ευλογες απορίες των νεοεισερχόμενων χομπιστων στο GAB.
Ερωτηση 1: Ειναι τοσο σημαντικό για ενα νεο χομπιστα το PH του ενυδρειου του να ειναι 5.5 αντί 6.0 που δινει η ακρίβεια των sticks (η και κάποιων υγρών) tests?
Ερώτηση 2: Μήπως αυτό που μετράει ειναι η σχετική μεταβολή κάποιων παραμέτρων και όχι η απόλυτη τιμή τους. Και για να το παω και παρακάτω Ερωτηση 3: Μήπως ακόμα και για τον εμπειρο χομπιστα η γνώση της απόλυτης τιμής σε καποιες(όχι σε όλες) περιπτωσεις ειναι υπερβολή? Για παράδειγμα τελευταια έκανα προσπάθειες να κατεβάσω το PH ενός ενυδρειου καραντίνας για να βοήθησω ενα δίσκο να ανακάμψει. Ειδα λοιπόν ότι το όριο για PH crash του νερού μου δεν ήταν στο θεωρητικά αναμενόμενο KH=1 αλλά στην μετρούμενη τιμη ΚΗ=3 του τεστ. Ε και τι έγινε λοιπόν? Απαιτείται εργαστηριακό όργανο για να καταφέρω να βρω το buffering limit του νερού μου?
Δεν απαξιώνω την αξία των εργαστηριακών οργάνων αλλά μήπως ακριβαίνουμε από μονοι μας το χόμπι?Ο Κεπλερ ειχε καποτε πει ότι το να γνωρίζεις πολύ καλά μαθηματικά δεν εινα απαραίτητο ότι ξέρεις και την φυσική που βρίσκεται από πίσω. Και δυστηχώς τελευταια βλέπω πολλά μαθηματικά στο χόμπι(και δεν βγάζω το ευατό μου απ έξω).
P.S. Να πω και κάτι ακομα πιο χαραντηριστικό? Ο Κ. Γ. Πεταλας(Giorgos) έχει αναπαράγει ένα σωρο νοτιοαμερικάνικες κιχλίδες χωρίς να μετράει σχεδόν τιποτα.(ΚΗ, PH, GH etc). Απλα βλέπει το αποτέλεσμα και αναπροσαρμόζεται αναλόγως. Βεβαιως και ο Γιώργος δεν ειναι τυπικό παράδειγμα μέσου χομπίστα αλλα δειχνει πόσο πιο απλό μπορει να γίνει το θέμα fishkeeping χωρίς να μας στοιχείζει ο κουκος αηδόνι καθε φορά.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01503 seconds with 11 queries