Θέμα: Crash test
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 10-01-05, 02:26
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Ρε συ Γιάννη, και γω είμαι υπέρ της ακρίβειας στις μετρήσεις, αλλά δεν νομίζω οτι τα υγρά τεστ -με όσες ανακρίβειες κι αν έχουν- δεν είναι "ΟΚ" για τον "μέσο χομπίστα" όπως λες...
Στις περισσότερες περιπτώσεις κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους.

Η "απόλυτη" ακρίβεια χρειάζεται σε "ειδικές περιπτώσεις", ας πούμε σε ψάρια όπως οι δίσκοι.
Αν βέβαια κάποιος θέλει και φυτεμένο και δίσκους, τότε πράγματα είναι ακόμα πιο ζόρικα.

Μακάρι να υπήρχαν ηλεκτρονικά "πολύμετρα ενυδρείου" που να μετρούσαν αξιόπιστα όλα όσα χρειάζονται, αλλά δεν υπάρχουν (η αν υπάρχουν, το κόστος τους είναι απαγορευτικό για τον χομπίστα ενυδρειάκια).

Πόσοι έχουν την δυνατότητα να αγοράσουν ένα ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ φωτόμετρο?
Πόσοι έχουν την δυνατότητα να αγοράσουν ένα pH-μετρο εργαστηριακών προδιαγραφών?
Πόσοι έχουν την δυνατότητα να αγοράσουν ένα αγωγιμόμετρο χημικού εργαστηρίου?

Από τη στιγμή που τα "κυκλοφορούντα" τεστ μας δίνουν μια εικόνα "μέσες-άκρες" και αυτό είναι που ζητάει ο "μέσος ακουαρίστας", καλά είμαστε...
Μη βάζεις τον εαυτό σου στη θέση του "μέσου ακουαρίστα" - από τη στιγμή που σε "ζορίζουν" οι ακρίβειες των τεστ δεν είσαι "μέσος ακουαρίστας"... έχεις περάσει σε άλλη κατηγορία... (των "βαρεμένων" ας πούμε? )

Καλός ο προβληματισμός σου, αλλά θα συμφωνήσω με τον George-A... αν κατάλαβα καλά, υπονοεί οτι η ακρίβεια που ζητάς αφορά και ενδιαφέρει λίγους.

Και γιατί απογοητεύεσαι για το :
---------------------
George-A έγραψε:
Lasal, περίμενα μήπως απαντήσει και κάποιος άλλος, αλλά όπως βλέπεις τίποτα!
----------------------

Τι περίμενες?
Εχουμε φτάσει στην Ελλάδα σε σημείο που να μας ενδιαφέρει η ακρίβεια των μετρήσεων?
Εχουμε φτάσει στην Ελλάδα στο επίπεδο χομπιστών άλλων χωρών?

Εχουμε πολλλύ δρόμο ακόμα... εγώ που είμαι νέος χομπίστας απογοητεύομαι από το "επίπεδο" των νέων.
Εσύ τουλάχιστον που είσαι παλιός, θα έπρεπε να καταλαβαίνεις την "κατάσταση" των παλιών.

-----------------

Παρομοίως, είμαι απογοητευμένος και εκνευρισμένος και εγώ... παρ' ότι νέος. Αλλά δεν θα τα "χαλάσουμε" εκεί... Η υπομονή δεν είναι το βασικότερο που πρέπει να έχει ο ενυδρειάκιας? Ε, υπομονή, όλα θα γίνουν σιγά-σιγά...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01611 seconds with 11 queries