Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 22-03-15, 23:26
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Φιλε μου καλησπερα,

Οπως εγραψα παραπανω την εκανα και εγω αυτην την αναπληρωση με το συγκεκριμενο ρελε και την συνδεσμολιγια του σχεδιου σου. Ολα καλα αλλα ηθελα να σε ρωτησω κατι που δεν μου αρεσε. Οταν τα φλοτερακια ειναι και τα 2 επανω=σταθμη ψιλη το συστημα ειναι κλειστο φυσικα. Οταν πεφτουν κατω και τα 2 ανοιγει και στελνει νερο η αντλια, οποτε οταν ξαναανεβουν κλεινει. Αυτο που δεν μου αρεσε ειναι οτι, ενω αν ανεβει το ενα μονο, κλεινει το συστημα και η αντλια σταματαει, οταν ειναι και τα 2 επανω και πεσει μονο το ενα δεν ανοιγει το συστημα! πρεπει να πεσουν και τα 2! Επειδη ομως αν ειναι να κολησει καποιο (προοριζετε για θαλασσινο), θα ειναι οσο ειναι κλειστο το συστημα και πιασει αλατι καποιο φλοτερακι, δηλαση οταν ειναι επανω, ακυρωνετε ετσι η χρηση των 2 φλοτερ , αφου για να λειτουργησει πρεπει να πεσουν και τα 2 και οχι το 1.

Ενω αντιθετα οταν ειναι και τα 2 κατω και ανεβει μονο το ενα, τοτε κλεινει το συστημα και λειτουργει σαν πραγματικο back up, το ενα μονο φλοτερ. Αλλα στις πιο πολλες περιπτωσεις, οπως εγραψα στα θαλασσινα τουλαχιστον, αν ειναι να κολησει καποιο, θα ειναι στην επανω θεση! Με αλλα λογια οπως ειναι, μας προστατευει απο περιπτωσεις πλημμυρας-να μην αδειασει ολο το βαρελι της αναπληρωσης στο ενυδρειο- αλλα δεν μας προστατευει απο πτωση της σταθμης και ανεβασμα της αλατοτητας αλλα και ξενερισμα της αντλιας της επιστροφης, αφου στο θαλασσινο στο διαμερισμα επιστροφης του sump , εχουμε τ αφλοτερακια.

Το εχεις παρατηρησει και εσυ? Μπορουμε να αλλαξουμε κατι στην συνδεσμολογια για να μην συμβαινει αυτο?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01480 seconds with 11 queries