Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 10-03-15, 12:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή DIY κουτί από plexiglass(Τάκης) ή κοντραπλακέ θαλάσσης(stanisalus18) για STC-1000

Αποφάσισα να φτιάξω ένα κουτί ακόμα για τον 4ον STC-1000 που τον έχω για ώρα ανάγκης αλλά και για να ζεσταίνω το νερό για τις αλλαγές, τα καλώδια που κρέμονται είναι ενοχλητικά και επικίνδυνα και για αυτό είπα να φτιάξω ένα κουτάκι να τα συμμαζέψω, επ' ευκαιρία θα φτιάξω και άλλο ένα για ένα φίλο, τώρα που πήρα φόρα.
Θα σας ζαλίσω λίγο με της φωτογραφίες , αλλά θα προσπαθήσω να σας δείξω αναλυτικά όλα τα στάδια της κατασκευής

Το πρώτο κουτί είναι αυτό



και θα σας δείξω βήμα προς βήμα πως φτιάχνω το 2ο

Ξεκινάω με τις πρίζες, γιατί πάνω σε αυτές θα χτιστεί το κουτί


Πήρα αυτές τις πρίζες σούκο





Εβγαλα τα λαμαρινάκια που είναι για να μπαίνουν σε τοίχο.

Αυτά με λίγο στράβωμα έφυγαν σχετικά εύκολα, ήταν κουμπωτά






Έτριψα τα αυτάκια στα κάτω μέρος



Και με τις βίδες που έχει για τις δαγκάνες έβαλα ένα κομμάτι πλέξιγκλας




Και πάνω σε αυτό κόλλησα ένα άλλο κομματάκι



Όταν φτάσω στο σημείο που θα προσαρμόσω τις πρίζες στου κουτί θα καταλάβετε για πιο λόγο έγιναν όλα αυτά. Το δυσκολότερο κομμάτι στην όλη κατασκευή είναι η σταθεροποίηση στις πρίζες πάνω στο κουτί, γιατί αυτές τραβάνε το πιο μεγάλο ζόρι με το βάλε / βγάλε τα φις

Σειρά έχει να κοπούν τα κομμάτια του πλεξιγκλάς.
Πρέπει να κοπούν στις διαστάσεις που έχουν οι πρίζες.
Από αυτό χρειάζομαι 2 κομμάτια, θα είναι το μπροστινό και το πίσω μέρος.



Και στο 2ο κομμάτι σχεδίασα τη τρύπα με θα μπει ο STC-1000



Και σειρά έχει το τρύπημα, και αυτό θέλει προσοχή για να κοπεί σωστά και για να μη σπάσει το πλεξιγκλάς. Όπως είδατε τύλιξα το κομμάτι αυτό με χαρτοταινία για να μη το γρατζουνίσω.
Το τρύπημα το κάνω στη μέγγενη.

Χρησιμοποιώ αυτό το τρυπάνι που έχει δόντια κατά μήκος και έτσι τρώω το πλεξιγκλάς. Επίσης άλλο είναι μυστικό είναι πως βάζω το κομμάτι του πλεξιγκλάς στη μέγγενη στο σημείο που έχω σημαδέψει , και έτσι η μέγγενη προστατεύει το πλεξιγκλάς να μη φαγωθεί πιο κάτω, σαν οδηγό δηλαδή








Άνοιξα τη τρύπα τόσο που να χωράει η λάμα από το σιδηροπρίονο και συνέχισα το κόψιμο με αυτή





Αφού έγινε το κόψιμο , σειρά έχει η λίμα και η ράσπα, για να το φέρω ακριβώς στις διαστάσεις που πρέπει



Με την μέγγενη σαν οδηγό το φέρνω εκεί ακριβώς που πρέπει







Μια δοκιμή αν είναι εντάξει η τρύπα





και έτοιμο







Όλη αυτή η δουλειά δεν είναι εύκολο να γίνει με σέγα γιατί υπάρχει περίπτωση το πλεξιγκλάς να σπάσει, και έτσι το κάνω με αυτό το τρόπο, λίγο κουραστικός αλλά ασφαλής και δύσκολα θα γίνει ζημιά

Σειρά έχει το κόλλημα στα κομμάτια
Πριν το κόλλημα γυαλοχαρτάρω τα κομμάτια με χοντρό και με ψιλό γυαλόχαρτο για να έχω τις κατάλληλες επιφάνειες για κολληθεί σωστά το πλεξιγκλάς, μη ξεχνάμε πως το κόψιμο γίνεται με το χέρι με τον κόφτη και η επιφάνεια του κοψίματος δεν είναι η κατάλληλη για σωστό κόλλημα, αν είχαν κοπεί με δισκοπρίονο δεν θα χρειαζόταν το τρίψιμο








Και κόλλημα
Στο κόλλημα ξεκινάω με πολύ λίγες σταγόνες στη σημείο επαφής γιατί αν τρέξει θα μου λερώσει το πλεξιγκλάς, και αυτό συμβαίνει τακτικά αν δεν προσέξω, και χαλάει αισθητικά το πλεξιγκλάς





Και για γώνιασμα χρησιμοποιώ μια αλουμινογωνιά





Κόλλησα και το άλλο πλαινό



περίμενα κανά 5λεπτο να τραβήξει η κόλλα



και κόλλησα και τη πρόσοψη



Και κανα 5λεπτο με του σφικτήρες να κολλήσουν καλά




Ετοιμα τα πλαινά του κουτιού



Δοκίμασα και τις πρίζες ότι έρχονται σωστά




Το απόγευμα η συνέχεια.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02628 seconds with 11 queries