Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 11-02-15, 11:55
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο βρε Γιάννη, πολύ ωραία και εξυπηρετική η κατασκευή σου.
Την αντλία την 12βολτη θα την έχεις σε βαρέλι δηλαδή , και το βαρέλι θα είναι μόνιμα γεμάτο , σωστά ;
Και μία συμβουλή (επειδή δεν το βλέπω στις φωτογραφίες), το λάστιχο που θα ρίχνει νερό στο σαμπ να είναι όσο πιο ψηλά μπορείς και να μην ακουμπήσει ποτέ το νερό, και το τμήμα του σωλήνα που είναι μέσα στο βαρέλι να είναι πιο μεγάλο από το τμήμα που είναι έξω από το βαρέλι, σε υψομετρική διαφορά δηλαδή.
Και οι λόγοι είναι οι εξής , αν το ύψος του νερού στο σαμπ ανέβει πιο ψηλά από το ύψος του νερού στο βαρέλι και η σωλήνα που πάει στο σαμπ είναι μέσα στο νερό, τότε θα λειτουργήσει σαν σιφόνι και το νερό από το σαμπ θα γυρίσει στο βαρέλι μέχρι οι 2 επιφάνειες να έρθουν στο ίδιο ύψος, τότε βέβαια θα ενεργοποιηθούν τα φλοτεράκια και η αντλία θα ξαναστείλει το νερό από το βαρέλι στο σαμπ και αυτό θα γίνεται συνέχεια.
Αν τώρα το τμήμα του σωλήνα που πάει στο σαμπ , είναι πιο μακρύ από το τμήμα που είναι μέσα στο βαρέλι, σε υψομετρική διαφορά πάλι, και η άκρη του σωλήνα είναι πιο χαμηλά από την επιφάνεια του νερού στο βαρέλι, τότε όταν σταματήσει η αντλία να στέλνει νερό, πάλι θα λειτουργήσει σαν σιφόνι και θα στέλνει το νερό στο σαμπ μέχρι οι 2 αυτές επιφάνειες έρθουν στην ίδια ευθεία με αποτέλεσμα να σου πλημυρίσει το σαμπ. Για αυτό κάνε τις ανάλογες δοκιμές και ειδικά με το βαρέλι τέρμα γεμάτο για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως.
Και πάλι μπράβο
-------------------------

Στο επόμενο έλα να σου φτιάξω ένα, όλο και κάποιο ρετάλι θα βρώ
Οντως πολυ σωστα τα λες εδω, για εναν αρχαριο τελειως δεν θα προσεχε τις λεπτομερειες αυτες μεχρι να γινει το κακο. Το καταλαβα εγω πριν καιρο με τις αλλαγες νερου στα ενυδρεια και απο τοτε ξερω πως παει το πραγμα, οντως οπως τα λες ειναι. Προνοησα και ενεργησα αναλογως στο θεμα αυτο εδω στη αυτοματη αναπληρωση. Θανκς παντως για την επισημανση, ειναι σημαντικη.

Να εισαι καλα κυρ Τακη, σε ευχαριστω, θα σε εχω υποψην μου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilhs Εμφάνιση μηνυμάτων
παρα που καλο κ με μικρο κωστος!τα πραγματα σε ποσο καιρο σου ηρθαν απ το e bay?
απο το eBay, τα συγκεκριμενα τα πηρα απο την Κινα, αυτα συνηθως κανουν ενα μηνα εναμιση μηνα να ερθουν, μπορει ομως και σε 3-4 μερες ( μου εχει τυχει, απιστευτο ε? και ηταν με το φτηνο και δωρεαν ταχυδρομειο ) μπορει ομως και να μην σου ερθουν ποτε. Εδω δυο φορες παραγγειλα τα φλοτερακια, απο το καλοκαιρι ηθελα να το κανω το συστημα αυτο, δεν μου ηρθαν ποτε, ευτυχως ομως μου εδωσε εδω ο Γιωργος δυο και εκανα επιτελους την δουλεια μου. Τα βρισκεις και εδω μαλλον απλως θελει λιγο ψαξιμο γενικα και λογικα θα κοστιζουν περισσοτερο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01689 seconds with 11 queries