Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 10-02-15, 23:17
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Smile DIY αυτοματη αναπληρωση by stanisalus18

Παιδια θα σας δειξω μια DIY αυτοματη αναπληρωση νερου που εφτιαξα πριν λιγο καιρο με την πολυτιμη βοηθεια του συνχομπιστα μας petrossol. Χωρις εκεινον δεν θα τα καταφερνα μονος μου, με καθοδηγησε οπως πρεπει και με βοηθησε στις λεπτομερειες. Πιστευω οτι ειναι σχετικα ευκολο να φτιαχτει απο καποιον αρχαριο στα ηλεκτρονικα (οπως και εγω) και ειναι σχετικα φτηνο. Τα περισσοτερα υλικα οπως θα δειτε εγιναν με αγορες απο το eBay. βεβαια θελει λιγη προσοχη σε ολα τα βηματα διοτι εδω εχουμε να κανουμε με το ρευμα κι ας ειναι στα 12V σε ολη τη κατασκευη. δουλευει μονο λιγες μερες και δουλευει οπως πρεπει στο ενυδρειο με το sump μιας και παρατηρησα οτι εξατμιζεται το νερο εκει λιγο λιγο με τις μερες. μπηκε το συγκεκριμενο ρελε διοτι με εκεινο εχεις μια χρονοκαθυστερηση 0 εως 10 δευτερολεπτων (χρησιμευει στη περιπτωση που εχεις κυματισμους του νερου, στα 10 δευτερολεπτα το εβαλα εγω) δεν προσεξα καποιο ελαττωμα και ειπα να το μοιραστω μαζι σας. βεβαια θα το λειτουργησω για καιρο για να σας πω αν ειναι καλο και αξιοπιστο τελικα.

Υλικα

1) 12βολτο Ρελε NE555 με ποτενσιομετρο για λειτουργια σε 0-10 δευτερολεπτα
Κοστος: γυρω στα 1.50 ευρω



Ενδεικτικα: http://www.ebay.com/itm/DC-12V-Delay...item259005edf9

2) Φλοτερακια (εδω χρησιμοποιησα δυο για λογους ασφαλειας)
Κοστος: γυρω στο 1 ευρω το ενα
(Γιωργο σε ευχαριστω για τα φλοτερακια, αξιοποιηθηκαν οπως βλεπεις)



Ενδεικτικα: http://www.ebay.com/itm/Water-Level-...3D151384249177

3) 12βολτη αντλια με μανομετρικο στα 2-3 μετρα με μικρη ροη νερου (240L/H)
Κοστος: γυρω στα 5 ευρω



Ενδεικτικα: http://www.ebay.com/itm/310947764443...443%26_rdc%3D1

4) Τροφοδοτικο 220V σε 12V με 2Α
Κοστος: γυρω στα 2.50 ευρω



Ενδεικτικα: http://www.ebay.com/itm/300963203609...609%26_rdc%3D1

5) Καλωδιο απλο δυο μετρα απο τον ηλεκτρολογο της γειτονιας
Κοστος: γυρω στο 1 ευρω το διμετρο



αυτα ειναι τα βασικα υλικα που χρειαζονται για να γινει αυτο το συστηματακι. κοστιζει γυρω στα 12 ευρω, παιζουν διαφορες τιμες στο eBay κατα καιρους απο διαφορους πωλητες οποτε μπορειτε και να τα βρειτε πιο φτηνα απο αυτες τις τιμες που παραθετω εδω.

Σχεδιαγραμμα

εδω σας παραθετω το σχεδιαγραμμα που ακολουθησα συμφωνα με τις οδηγιες του petrossol. σας το παραθετω χωρις να ξερω απο ηλεκτρονικα οποτε οποτε μη με ρωτησετε για λεπτομερειες. οι εμπειροτεροι εδω ας πουνε την γνωμη τους και για οποιαδηπωτε βελτιωση μπορει να γινει στο σχεδιαγραμμα. Να σημειωθει πως στην περιπτωση μου, εγιναν καποιες αλλαγες στην πολικοτητα των καλωδιων. δηλαδη εγιναν το αντιθετο απο οτι βλεπετε εδω στο σχεδιαγραμμα, στα καλωδια του ρελε και της αντλιας. εφταιγε το τροφοδοτικο μαλλον, τα εβγαζε αλλιως στην περιπτωση μου συμφωνα με τον κυρ Πετρο.



Εξτρα Υλικα

-Ταινια ειδικη για ηλεκτρολογικα (χρειαζεται στις ενωσεις των καλωδιων, υπηρχε)
-Θερμοσυστελλομενο σωληνακι (μπηκε σε διαφορα σημεια για να μη φυγει η ταινια, υπηρχε)
-Κλεμες (προαιρετικα, τις εβαλα για διευκολυνση κυριως, υπηρχαν)
-Βαρελι αναπληρωσης νερου 20 λιτρο απο ενα μικρο μαγαζακι στην Αθηνας, μου κοστισε αν θυμαμαι σωστα γυρω στα 5 ευρω.
-Σωληνα δυο μετρα (για την αντλια απο το βαρελι στο sump, 1 ευρω απο μαγαζι με υδραυλικα στην Αθηνας επισης)
-Κουτι απο μπατονετες (εκει μπηκε ολο το συστηματακι, δεν κοστισε κατι, υπηρχε)
-Βαση για τα φλοτερακια απο πλεξιγκλας (εδω μπορει να γινει η δικια σας πατεντα, δωρεαν)
-Μικρο διακοπτακι ON/OFF (χρησιμευει αν θελετε να το αχρηστεψετε τελειως με ενα κουμπι αντι να το βγαζετε απο την πριζα, υπηρχε, το βρισκεις ομως στα ηλεκτρολογικα με 1 ευρω, μπαινει πριν το τροφοδοτικο)

Μερικες φωτογραφιες



κατα τη διαδικασια της κατασκευης



η βαση για τα φλοτερακια



η βαση με τα φλοτερακια εγκαταστημενα



εκει εγινε ολη η δουλεια, πανω σε μια μικρη DIY βαση για ενυδρειο η οποια δεν χρησιμοποιηθηκε τελικα αλλα αξιοποιηθηκε αλλιως



κανοντας τεστ στο συστηματακι



τεστ. εδω να σας πω οτι εχει δυο λαμπακια μικρα. οταν δεν αναβει τιποτα, σημαινει οτι δεν λειτουργει το συστημα, οτι η σταθμη του νερου ειναι πιο πανω απο τα φλοτερακια. οταν η σταθμη πεσει και τα φλοτερακια το ιδιο, τοτε αναβει το λαμπακι το μπλε πρωτα. αφου περασουν τα 10 δευτερολεπτα (τοσο το ρυθμισα εγω, με το ποτενσιομετρο που υπαρχει πανω του) αναβει τοτε το κοκκινο λαμπακι. με το κοκκινο λαμπακι δινει εντολη στην αντλια να δουλεψει και στελνει το νερο. και οταν η σταθμη περασει τα φλοτερακια τοτε σταματαει ολο και σβηνουν τα λαμπακια. θα ξαναναψουν την επομενη φορα που η σταθμη πεσει παλι.



βαζοντας το συστηματακι στο κουτι απο μπατονετες, οτι επρεπε ηταν (ανακυκλωση οπως λεμε)



ετοιμο με ολα τα υλικα του εδω, 12 ευρω στοιχισε



το κουτι με το συστημα μεσα



δοκιμαζοντας το στο μεγαλο ενυδρειο για πρωτη φορα



εδω το βλεπετε εγκατεστημενο το συστημα διπλα απο το sump με τον διακοπτη του (μπηκε πιο μετα τελικα διοτι παρατηρησα οτι δεν βολευε και τοσο να το βγαζω απο την πριζα)



εδω η βαση με τα φλοτερακια να κανει τη δουλεια της στο sump

-----
-----
-----

Τελειωσα νομιζω με την παρουσιαση, ελπιζω να αξιζε μου πηρε αρκετη ωρα να τα γραψω ολα εδω χα. Και παλι ευχαριστω τον κυρ Πετρο για την βοηθεια του. Και για την προσφορα των φλοτερακιων απο τον Γιωργο οταν τα χρειαστηκα. Θα χαρω να δεχτω τις παρατηρησεις σας και ολα τα σχολια σας ειναι ευπροσδεκτα (θετικα-αρνητικα δεν εχει σημασια)

Καλο βραδυ παιδια. Γιαννης.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02866 seconds with 11 queries