Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 28-01-13, 13:19
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Σωστά και όμορφα όλα αυτά που λέτε. Εγώ εφαρμόζω ένα άλλο σύστημα (πιστεύω το κάνουν οι περισσότεροι αλλά το παραθέτω και εγώ). Έχω συνδέσει 10μ ενυδρειακό λάστιχο (σαν αυτό των εξωτερικών φίλτρων - πράσινο διάφανο) σε μια αντλία (1000λιτ/ωρ). Στο άδειασμα βάζω την αντλία μέσα στο ενυδρείο και τραβάω το νερό προς την μπανιέρα. Στο γέμισμα βάζω την αντλία στο βαρέλι προετοιμασίας και τραβάω το νερό προς το ενυδρείο. Αυτό ήταν. Τέλος.


Διευκρινίσεις
Πριν ξεκινήσω την αλλαγή κλείνω το εσωτερικό και το εξωτερικό φίλτρο. Όταν ολοκληρωθεί η αλλαγή ανοίγω μόνο το εσωτερικό για ένα 10λεπτο περίπου. Αυτό το κάνω για να ανακατευτεί καλά το παλιό με το νέο νερό και να έρθουν πιο κοντά οι τιμές (PH, GH, KH, CO2, Θερμοκρασία κτλ) ώστε να μην επηρεαστεί η βιολογία του εξωτερικού (το εσωτερικό το χρησιμοποιώ μόνο για μηχανική φίλτρανση αλλά και για την διάχυση του CO2). Αφού περάσει το 10λεπτο και σιγουρευτώ για την θερμοκρασία και το PH, ανοίγω και το εξωτερικό. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα με την βιολογία (κούφια η ώρα). Πολύ θα μου πουν, όπως μου έχουν πει εξάλλου, "πολύ φασαρία - υπερβολή που δεν χρειάζεται". Είμαι της άποψης φύλαγε τα ρούχα για να έχεις τα μισά. Εξάλλου δεν είναι ιδιαίτερος κόπος. 2-3 κλικ παραπάνω στους διακόπτες του ρεύματος, 2 μετρήσεις παραπάνω και λίγο περισσότερος χρόνος ολοκλήρωσης αλλαγής (15 - 20 λεπτά).
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01425 seconds with 11 queries