Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 07-10-17, 23:59
fitos100 Ο χρήστης fitos100 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2009
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Όπως βλέπετε μέσα έχω κοράλλια ψεύτικα για ντεκόρ μέχρι να βρω αληθινά. Από φίλτρο δεν έχω σαμπ, έτσι έχω εξωτερικό φίλτρο 1000 λτρ ανά ώρα και skimmer boyu. Από κυκλοφορία έχω δύο κυκλοφορητες της tunz με 2500 λτρ ανά ώρα.
Από ψαράκια έχω ένα γυλο, ένα ψάρι σαν Gabby, δύο αχινούς και ερημίτες.
Το ενυδρείο έχει πάνω από 1,5 χρόνο ζωής.

Από μετρήσεις έχω :
NH4 0
NO2 0
NO3 15
PO4 ΙΧΝΗ

Το πρόβλημα με τα νιτρικά το απόκτησα όταν έβαλα ένα καινούριο υλικό στο φίλτρο και μου γύρισε μπούμερανγκ. Έτσι προσπαθώ σιγά σιγά να το εξαλειψω. αλλαγές νερού κάνω μια φορά τον μήνα, πράγμα που σκέφτομαι να το κάνω λίγο πιο συχνά.
-------------------------
Οι απορίες που εχω είναι μια με την κυκλοφορία. Όπως την βλέπω είναι εντάξει η ροή στο ενυδρείο. Απλά οι κυκλοφορητες δουλεύουν 24 ώρες την μέρα. Φοβάμαι να τους βάζω χρονοδιακόπτη γιατί με το συνεχές άναμμα και σβήσιμο μπορεί να καούν η κάνω λάθος????
Η άλλη μου απορία ειναι με την αλλαγή νερού. Το νερό το παίρνω από τη θάλασσα και το βάζω σε ένα μικρό ενυδρείο στο σπίτι, όπου το αφήνω να καθαριστεί με ένα φίλτρο με ενεργό άνθρακα .
Το νερό πόσες μέρες μπορώ να το αφήσω μέχρι να κάνω την αλλαγή??? Χάνει μήπως κάποια σημαντικά στοιχεία Ή απλώς είναι νερό??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fitos100 : 07-10-17 στις 23:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01316 seconds with 11 queries