Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 28-09-08, 16:43
Lampiris Ο χρήστης Lampiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Θεραπεία Ick και τα αποτελέσματα.

Στην λιμνούλα μου έχω 3 χρυσόψαρα και ένα koi.
Τα ψαράκια για ένα μήνα τα πήγαιναν μια χαρά χωρίς να έχω βάλει φίλτρα και τα σχετικά γιατί ήμουν άσχετος με το αντικείμενο και απληροφόρητος.
Μέσα απο το forum εδώ διάβασα κάποια πράγματα και αποφάσισα να κάνω την διαβίωσή τους καλύτερη.
Έτσι αγόρασα ένα εξωτερικό φίλτρο απο ένα κατάστημα στο Γαλάτσι στο οποίο μου έβαλαν μέσα όλα τα σχετικά και έβρεξαν κάποια υλικά με νερό από τα δικά τους ενυδρία και μου είπαν ότι ήταν έτοιμο για χρήση.

Επίσης μου έδωσαν να βάλω αντιχλώριο το οποίο θα χρησιμοποιούσα και στις αλλαγές του νερού και ένα μπουκάλι με βακτιρίδια για να ξεκινήσει ο βιολογικός κύκλος του νερού.Ακολούθησα πιστά τις οδηγίες και τις αναλογίες σύμφωνα με τα λίτρα μου.

Μετά απο 2 μέρες τα δύο χρυσόψαρα εμφάνισαν κάτι άσπρα στίγματα στο σώμα και στην ουρά.Ψάχνοντας στο forum αλλά και περιγράφοντας στο κατάστημα την κατάσταση των ψαριών έμαθα ότι έπαθαν Ick.

Προμηθεύτηκα φάρμακο (API Super Ick Cure™ Powder) και αλάτι και ακολούθησα πιστά την θεραπεία. Έβγαλα το φίλτρο του άνθρακα για όσο διαρκούσε η θεραπεία και το ξαναέβαλα μετά την αλλάγή του 1/3 του νερού στο τέλος της θεραπείας.

Τα άρρωστα χρυσόψαρα για μία εβδομάδα ήταν σε άσχημη κατάσταση.Έμεναν πολύ ώρα ακίνητα και δεχόντουσταν επίθεση από τα άλλα 2 που δεν είχαν αρρωστήσει.Έτσι αποφάσισα να τα χωρίσω από τα άλλα με μια πλαστική σίτα και βρήκαν τη ησυχία τους.

Μετά απο 2 βδομάδες ζωήρεψαν και τα άσπρα στίγματα έφυγαν απο επάνω τους αλλά το ένα άρχισε να παρουσιάζει μαύρες κηλίδες σε όλο του το σώμα χωρίς να έχει άλλα συμπτώματα (είναι ζωηρότατο και έχει και όρεξη).

Εάν μπορεί κάποιος με εμπειρία να με βοηθήσει.
Αυτά τα μαύρα στίγματα είναι από τα παράσιτα που είχε επάνω του και ψόφησαν?
Θα επάνέλθει στο κανονικό του χρώμα?
Το άλλο άρρωστο χρυσόψαρο γιατί δεν μαύρισε και έχει κανονικό χρώμα?

Ζητάω συγνώμη για το μέγεθος του post αλλά μπορεί κάποιος που αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα να βοηθηθεί.

Υ.Γ. Είναι δυνατόν να κόλλησαν τα ψαράκια από το νερό του καταστήματος που έβρεξαν το φίλτρο που αγόρασα για να μου το ετοιμάσουν?

Επισυνάπτω και φωτογραφίες του προβλήματος καθώς και του φαρμάκου που χρησιμοποίησα καθώς και μία φωτο από το ένα ψάρι που μου είπαν ότι είναι Koi (είναι έτσι?)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Fish1.jpg
Εμφανίσεις:  1018
Μέγεθος:  66,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Fish2.jpg
Εμφανίσεις:  631
Μέγεθος:  99,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Koi_Fish1.jpg
Εμφανίσεις:  581
Μέγεθος:  63,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  super ick cure powder.png
Εμφανίσεις:  461
Μέγεθος:  52,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01811 seconds with 12 queries