Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #191  
Παλιά 02-10-13, 07:08
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους....

Στο ενυδρείο από εχτές δεν υπάρχει κανένα σημάδι ick σε κανένα ψάρι και η κυχλίδα έχει πάρει πάλι τα πάνω της.
Λογικά αν όλα πάνε καλά από την Παρασκευή θα αρχίσω τις αλλαγές νερού για να ρίξω σταδιακά τα επίπεδα του αλατιού. Τη θερμοκρασία προσανατολίζομαι να την κρατήσω στους 30C που είναι τώρα για 2-3 μέρες ακόμα μετά την αφαίρεση του αλατιού.

Η κυχλίδα με τα oscar μέχρι στιγμής τα πάει περίφημα αν εξαιρέσω βέβαια την ώρα του φαγητού που τα θέλει όλα για πάρτι της οπότε πέφτει το αντίστοιχο κυνηγητό στα oscar.

Στο ενυδρείο τοποθέτησα προχτές και τον controller της Eliwell IC915 όπου προς το παρών έχω συνδέσει μόνο τους θερμαντήρες (Έχω χρόνο για τους ανεμιστήρες)
Επίσης από προχτές προσπαθώ να καθαρίσω το ξύλο που είχα πάρει πριν κάποια χρόνια για το ενυδρείο αλλά το είχα βγάλει αμέσως γιατί μου χρωμάτισε το νερό. Το έχω βάλει σε μια λεκάνη με νερό και κάθε 12 ώρες περίπου αλλάζω το νερό με νέο βρασμένο. Λογικά δεν θα το τοποθετήσω ακόμα γιατί προσανατολίζομαι στο να αλλάξω και το χαλίκι και να βάλω χαλαζιακή άμμο (το μόνο που με απασχολεί είναι αν λερώσει με τον καιρό) και φυσικά ακόμα περισσότερες πέτρες στις δύο άκρες του ενυδρείου.

Φυσικά δεν έχω ξεχάσει και το βιολογικό υλικό που θα βάλω και στο δεύτερο φίλτρο που τώρα έχει μόνο το σφουγγάρι και τον άνθρακα. Αλλά σιγά - σιγά γιατί έπεσαν όλα απότομα και στο τέλος θα φάω ξύλο για τα έξοδα που κάνω

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρων σας και για τις χρήσιμες πληροφορίες που μου δώσατε για να συνεφέρω το ενυδρείο μου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01509 seconds with 11 queries