Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #188  
Παλιά 29-09-13, 04:56
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν διαφωνω καθολου οτι μπορουν να προσαρμοστουν στο νερο της αθηνας.

αλλα αποκει και περα ο κινδυνος θερμικου και οσμωτικου σοκ παραμενει αν η αλλαγη γινει αποτομα.οτι νερο και αν εχει.
προσθεσε σε αυτα και το θεμα της παλαιωσης του νερου,που δεν γινεται χωρις να μεινει το νερο σε δοχειο,
την εξατμιση των αεριων του δικτυου που επηρεαζουν το Ph και ισως και το ψαρι με αλλους τροπους,την μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ βρυσης και περιβαλλοντος χωρου τωρα το χειμωνα,κλπ

γιατι οχι- πιο σπανια- ακομα και διακοπες νερου .(εχουμε το νερο που χρειαζομαστε ετοιμο) και δεν χρειαζεται να αλλαξουμε τη ρουτινα.

ο μονος τροπος που ξερω εγω να τα αποφυγουμε ειναι προετοιμαζοντας το νερο και κανοντας την αλλαγη αργα για να αποφυγουμε αποτομες διακυμανσεις στις τιμες ph και θερμοκρασιας.

και αυτο χωρις να λαβουμε υποψιν την παλαιοτητα του δικτυου υδρευσης,τυχων προβληματα που μπορει να προκυψουν στην ποιοτητα του νερου απτη μια μερα στην αλλη,κλπ.μπορει στην αθηνα να μη συμβαινει συχνα,αλλα στην επαρχια δεν ισχυει το ιδιο...

πχ η καρδιτσα,μεχρι πριν απο 15-20 χρονια ειχε το καλυτερο νερο της ελλαδος.ηδύ κυριολεκτικα μεσα σε μια μερα αλλαξε αυτο μετα απο αλλαγες που κανανε στη μικρη λιμνη οπου συλλεγεται.

απο τοτε και μετα υπηρξανε παρα πολλες φορες που το νερο ειτε θα εβγαζε υπερβολικη ποσοτητα χλωριου,αλλες φορες χωμα,αλλες φορες μυρωδια,κλπ


ειλικρινα δεν γνωριζω,αν οι χομπιστες που κρατανε μεγαλα ψαρια εχουν καποιο αλλο τροπο να τα αντιμετωπισουν αυτα?

εσυ πως τα αντιμετωπιζεις?

πιστευω δηλαδη οτι κανοντας αλλαγες απο βρυση κατευθειαν στο ενυδρειο,το νερο ειναι στην καλυτερη του κατασταση,λιγο πριν την αλλαγη του.και το ψαρι δεν προλαβαινει να το "χαρει"
εμενα προσωπικα με βολευει το καλοκαιρι ειδικα η αλλαγη της θερμοκασιας κατα την ρουτινα της αλλαγης για τον εξης λογο:οσο ανεβαινει η θερμοκρασια αλλαζει ο μεταβολισμος τους και γινονται ποιο λαιμαργα με αποτελεσμα η τσεπη να παιρνει φωτια.τα κατεψυγμενα εχουν την τιμητικη τους....σιγουρα θα με ρωτξσεις το χειμωνα τη κανεις??απλα το ιδιο με ποιο αργους ρυθμους που και παλι ριχνει κατα2-3βαθμους τη θερμοκρασια.με το δικο μου σκεπτικο(εγω το κανω μη το επιχειρησει κανενας)οταν γεμιζω βαζω το λαστιχο κατευθειαν στην εισαγωγη.αν ειναι λαθος αυτο μπορει καποιος να μου το εξηγησει?με το δικο μου μυαλο πιστευω πως ανακατευεται ποιο ευκολα το νεο με το παλιο!!
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01658 seconds with 11 queries