Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 30-10-12, 21:04
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Το ξύσιμο είναι σύμπτωμα όλων των γκάπι... κυρίως των θηλυκών (έχω 6 θηλυκά και 2 αρσενικά άρα οι πιθανότητες να δω ένα αρσενικό να ξύνετε είναι λιγότερες)

Το διάβασα και θα σταθώ στα εξής

Abdominal dropsy occurs more frequently in animals that come from harder source water and are kept in soft water than vice versa.

Κάτι το οποίο ισχύει απόλυτα, καθώς τα γκάπι ήρθαν από καθαρό νερό βρύσης, σε ενυδρείο με νερό από βρύση, που σταδιακά αντικαταστάθηκε από νερό όσμωσης εξού και gh 14.

The symptoms of abdominal dropsy occur more frequently in tanks with dense animal populations and corresponding feeding coupled with few water changes, and in tanks with permanently few to no water changes. Abdominal dropsy only occurs in rare exceptional cases in tanks with an appropriate animal population and good water hygiene.

To ενυδρείο μου έχει 8 γκάπι, 4 γατόψαρα, και καμιά 50αριά σαλιγκαράκια malaisian trumbets. θεωρείτε overcrowded??? αλλαγές νερού κάνω κάθε εβδομάδα μία φορά...

Να σου πω τι θα κάνω. Θα το αντιμετωπίσω σα να είναι dropsy, το οποίο δεν χρειάζεται φάρμακο, οπότε θα κάνω μία μεγάλη αλλαγή νερού, και θα βάλω πιο σκληρό νερό (μίγμα όσμωσης βρύσης 1 προς 1 gh περίπου 20 μαζί) και θα δούμε τι θα γίνει, αν και αυτό αποτύχει, τότε βλέπουμε. Πως σας φαίνεται σαν ιδέα??? α, με το αλάτι τι κάνω??? Το έχω 1 εβδομάδα περίπου στο 0.06% να το αφήσω ή να το διατηρήσω εκεί???
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
google for 'osmoregulatory stress - fishyportal.com'
Το διάβασα... Και περίπου εκεί καταλήγουμε, αλλά γιατί ξύνονται??? Παίζει να είναι 2 τα προβλήματα??? anyway, θα ασχοληθώ να αυξήσω την σκληρότητα, και να καθαρίσω το νερό περισσότερο και βλέπουμε...

ωραίο το site που μου έστειλες!!! μου βγάζει αυτές τις επιλογές για τις αρρώστιες που μπορεί να έχουν:
http://www.fishyportal.com/cgi-bin/p...=&name=&email=

Νούμερο 1 dropsy (μήπως τελικά τα ταίζω πολύ τα ψάρια???)
2 white spot
κτλ!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 30-10-12 στις 21:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01960 seconds with 11 queries