Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 30-10-09, 18:32
tsoyki_1 Ο χρήστης tsoyki_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2008
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Προσοχή Διαρροή ρεύματος σε Ενυδρείο!!

Προσοχή
Διαρροή ρεύματος σε Ενυδρείο!!
Μετά από κάποιες μέρες παρατήρησα ένα μικρό τσούξιμο στα δάκτυλα μου. {όποτε τύχαινε να χρειαστεί να βάλω χέρι μέσα στο ενυδρείο.} Στην αρχή δεν το θεώρησα κάτι σημαντικό και σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι από κάποιο φάρμακο. Όταν μου το ξανά έκανε μετά από κάποιο διάστημα {μετά από καθαρισμό ενυδρείου} θεώρησα ότι δεν είναι κάτι τυχαίο μιας και γινόταν μετά από καθαρισμό του ενυδρείου. Μου πήγε ο νους σε διαρροή ρεύματος .. έτσι έβαλα ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι και το έχωσα μέσα στο ενυδρείο ..και με μεγάλη εκπλήξει διαπίστωσα ότι υπάρχει διαρροή ρεύματος .Άρχισα και αφαιρούσα ένα ένα τα εξαρτήματα του ενυδρείου για να βρω από πού προέρχεται. Τελικά κατέληξα στην αντλία που πιθανότατα να έχει χαλάσει η μόνωση της. Πλέον προχώρησα σε παραγγελία νέας αλλά δυστυχώς δεν είναι και από τις πλέον εύκολες να της βρω.. Έτσι κατέφυγα στην προσωρινή και θα έλεγα Ίσως και μόνιμη λύση…Έβαλα ένα καλώδιο να έχει επαφή με το νερό του ενυδρείου και το έριξα πάνω στην γείωση της πρίζας. Κάτι που θα έπρεπε να έχουν προνοήσει όλοι η κατασκευαστές ενυδρείων για την ασφάλεια μας. Η διαρροή δεν είναι σημαντική μιας και δεν ρίχνει τον ρελε διαφυγής του ρεύματος. Αλλά θεωρώ ότι είναι μια παρατηρήσει που θα έπρεπε να κοιτάξουμε όλοι στα ενυδρεία μας.. γιατί μπορούμε να το πάθουμε όλοι.. και να αποφύγουμε και το ενδεχόμενο της ηλεκτροπληξίας!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01503 seconds with 11 queries