Θέμα: Κlaz mini reef!
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 02-04-07, 07:32
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

klazako ... καλός μας πέρασες και εσύ την όχθη ...

εγώ , σαν πρόσφατα εισακτέος, στο θαλασσινό μπορώ να σου καταθέσω την δική μου εμπειρία ... κύριος στον οικονομικό τομέα ... και στο θέμα συντήρησης ..

δυστυχώς στο θαλασσινό όσο περισσότερο το γνωρίζεις ... τόσο περισσότερο καταλαβαίνει ότι πρέπει να δώσεις ...

το πρόβλημα της αναπλήρωσης είναι τεράστιο θέμα στο αλμυρό ... εγώ έχω 50 λίτρα ... αν για μία μέρα δεν συμπληρώσω νερό η αλλατότητα αλλάζει δραματικά ...
τόσο δραματικά που πια η μοναδική λύση είναι η αλλαγή του σε μεγαλύτερο ...
ένα θα σου πω ...
από το πρωί στο βράδυ η αλλατότητα μπορεί να αλλάξει λόγο της εξάτμισης μέχρι και 1.5 μονάδα ...
και επειδή μάλλον όλοι μας έχουμε και καλύτερες δουλειές να κάνουμε από το να είμαστε με το ποτιστήρι να βάζουμε νερό στο ενυδρείο ... το σύστημα αναπλήρωσης είναι απαραίτητο ...

η λάμπες μάλλον είναι λίγες ...
αλλά αν μπορείς με μία πατέντα να βάλεις μία ακόμα ... μία ακτινική ίσος ... θα είσαι εντάξει για fish only πιστεύω.

ο βράχος είναι άλλο θέμα ...
αν αποφασίσεις να βάλει ζωντανό δεν χρειάζεται να σου πω εγώ για το κόστος ε ??
τώρα αν αποφασίσεις να στηρίξεις την βιολογία σου στο εξωτερικό σου φίλτρο ... πραγματικά δεν ξέρω τι μπορείς να βάλει μέσα από πέτρες ...

δεν λέω άλλα για να μην γίνω και κουραστικός ...
πάντως θα πρέπει να σκεφτείς μία ακόμα παράμετρο ... σημαντική ...
μου το είχαν πει και τα παιδιά όταν άρχισα να ρωτάω εγώ πριν αρχίσω …
τελικά είναι fish only αυτό που θες να κάνεις ??
όταν ξεκινήσεις είναι πάρα πολύ δύσκολο να σταματήσεις ... και εγώ για fish only ξεκίνησα ... αλλά όταν έχεις αλατάκι σπίτι ... πιστεύω ότι τελικά το reef είναι μονόδρομος ...

καλή αρχή ...
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01570 seconds with 11 queries